Alfa Romeo MiTo GTA Konsept

İtalyan otomobil üreticisi Alfa Romeo, 240 beygir gücüne sahip yeni MiTo modelini 79. Cenevre Otomobil Fuarı’nda tanıtmayı planlıyor.

Alfa Romeo MiTo GTA Konsept

İtalyan otomobil üreticisi Alfa Romeo, 240 beygir gücüne sahip yeni MiTo modelini 79. Cenevre Otomobil Fuarı’nda tanıtmayı planlıyor.

1.75 litrelik turbo beslemeli motorla donatılmış olan Alfa MiTo GTA, karbon fiber ve alüminyumdan imal edilmiş parçaları sayesinde, hafifleyen şase, fren, süspansiyon gibi yürüyen aksama sahip.

Aracı diğer modellerden ayıran özelliklerin başında, Alfa 8C’de olduğu gibi çerçevesiz yan camları, koyu krom çerçeveli bi-xenon büyük farları, ön tampondaki 3 parçalı hava girişleri, LED aydınlatmalı arka ışık gurubu, 19 inçlik jantlara evsahipliği yapan büyük çamurlukları, yeniden tasarlanan ızgarayla birlikte şekillendirilen yeni tip bombeli motor kaputu.

Alfa Romeo MiTo GTA

Yandan bakıldığında ise 8C Competizione’yi hatırlatan yeni motor soğutma hava kanalları dikkat çekiyor. Bu hava kanallarına ek olarak Alfa Romeo MiTo GTA konseptinin özellikle arka tamponunun altında, ideal hava akışını sağlayabilmek adına konumlandırılan difüzörlerin varlığı dikkat çekiyor.

Yeniden şekillendirilen bagaj kapağı ve daha geniş yan kanatlara sahip spoylere ek olarak, geniş egzoz başları Alfa Romeo MiTo GTA konseptinin ilk bakışta kendini belli eden tasarım unsurları arasında yer alıyor.

Alfa MiTo GTA’da etkileyici özellikler var

Yüksek kaliteli ve karbon kaplama türevi sportif malzemelerin kullanıldığı Alfa MiTo GTA konseptinin kokpitinde birbiriyle içiçe geçmiş etkileyici gösterge tablosu, bombeli orta konsol tasarımı, ergonomik müzik ve klima kontrol grubuyla birlikte sportif yanal desteklere sahip anatomik ön koltuklar ile dört noktadan bağlantılı emniyet kemerleri dikkat çekiyor.

Arka koltuklar dik konumda iken sunulan 270 litrelik bagaj hacmi ise küçük sınıf standartları içinde yeterli bir yükleme alanı anlamına geliyor.

Tamamen yenilenen zemin ve döşeme kaplamaları, aluminyum GTA logosunun yer aldığı plakayla daha da çekici hale getiriliyor. Kırmızı dikişler ve alkantara kumaş kaplama aracın tüm iç mekanında etkin biçimde kullanılırken, gösterge tablosunda da yüksek performanslı yapıya paralel bir takım eklemeler yapıldığı görülüyor.

Süper sportif GTA pedal takımı ve yeni tip vites kolu ile topuzu ise kabin içindeki diğer farklı tasarım detayları arasında yer alıyor.

Fiat Powertrain Technologies mühendisleri tasarladı

Fiat Powertrain Technologies mühendisleri tarafından tasarlanan ve geliştirilen 1.75 litrelik silindir hacimli, 240 bg’lik yüksek performanslı bir motora sahip olan Alfa Romeo MiTo GTA konsepti, doğrudan benzin püskürtme, üstten çif ekstanrik ve turbo besleme gibi teknolojileriyle dikkat çekiyor. 3 litrelik motorlarla karşılaştırılabilir nitelikte performans verilerinin yanı sıra, 4 silindirli bir motorun mütevazi tüketim değerlerine sahip olabilmesiyle de fark yaratmayı başarabiliyor.

Alfa Romeo mühendislerinin D.N.A adını verdiği yenilikçi bir sistemle donatılan Alfa MiTo GTA konseptinin sürücüsü, değişken yol şartlarına göre motor, fren, direksiyon, süspansiyon ve şanzıman sistemlerinin tümüne etki eden bir sistemi devreye sokabiliyor.

Performanslı sürüşler için “Dinamik”, şehir içi sürüşler için “Normal” ve en zorlu yol şartlarında ve hava şartlarında yüksek tutunmayı sağlamak için “Her Türlü Hava Koşulu” modlarından biri seçilebiliyor.

Sınıfının en başarılı ağırlık/güç oranına sahip modellerinden biri aracın gövdesi standart modelen 20 mm daha alçak ve ön arka iz genişliği daha fazla. MiTo GTA’da yenilikçi tipte alüminyum ön kollara sahip McPherson, arkada ise modifiye edilen yarı bağımsız torsiyon çubuklu süspansiyon sistemine yer veriliyor.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*