Araç kullanırken yapılan hatalar

Goodyear'in IPSOS işbirliği ile birlikte gerçekleştirdiği araştırmanın sonuçları, Türkiye’de durumun hiç de iç açıcı olmadığı gerçeğini ortaya çıkardı.

Araç kullanırken yapılan hatalar

Goodyear’in IPSOS işbirliği ile birlikte gerçekleştirdiği araştırmanın sonuçları, Türkiye’de durumun hiç de iç açıcı olmadığı gerçeğini ortaya çıkardı.

Yapılan araştırma sonuçlarına göre Türk sürücüler en çok araç kullanırken cep telefonundan mesaj atıyor ve makyaj yapıyor.

Genç sürücülerin yol güvenliği ile ilgili farkındalık, fikir ve tecrübe seviyelerini daha iyi anlamak için gerçekleştirilen ankete 6 bin 400 kişi katıldı. Anket için Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Fransa, Almanya, İtalya, Hollanda, Polonya, Rusya, İspanya, İsveç, İsviçre, Güney Afrika, Türkiye ve İngiltere’de 18-25 yaş arasındaki genç sürücülerle görüşmeler yapıldı.

Katılımcılara; sürüş eğitimi, yoldaki davranışlar, yaşam odağı, toplumsal odak, kış mevsimi için hazırlık gibi 5 ana maddede 20 farklı soru soruldu.

Gençlerin % 68’i arkadaşlarının araç kullanırken cep telefonu ile konuştuğunu, % 62’si de arkadaşlarının araç kullanırken mesajlaştığını, e-posta attığını veya internette gezindiğini gördüğünü söyledi. Türkler araç kullanırken mesajlaşmak, e-posta atmak veya internette gezinmek için akıllı telefonlarını en çok kullanan grupta yer alırken, Türk katılımcıların % 78’i arkadaşlarının bunu yaptığını gördüğünü belirtti. Türk gençleri % 57 oranında araç kullanırken makyaj yapmak, saç düzeltmek gibi aktiviteleri gerçekleştirirken, İngilizler % 20 ile en alt sırada yer aldı.

Genç sürücüler yol hakkı vermede de iyi değil (erkeklerde % 26, kadınlarda % 19); Almanlar sarı ışıklarda hızlanarak geçmede % 85 ile başı çekerken, Türk gençlerinin % 28’i de kırmızı ışıkta geçtiğini ifade etti. En iyi yol davranışına sahip genç sürücüler Belçikalı, Çek ve Fransız olanlar; kırmızı ışıkta geçme oranları sırasıyla % 8, % 8 ve % 6.

Genç sürücülerin % 84’ü ehliyet sınavını ilk seferde geçiyor fakat kadınlar, erkeklere göre başarısız olmaya daha meyilli (% 18’e karşılık %14). Uygulamalı sınav söz konusu olduğunda, kadınların % 35’i bu sınava birden fazla kez girerken, erkeklerde bu oran % 28.

Gençlerin % 90’ının eğitimli olmasına rağmen, paralel park etmede kendilerine gereğinden az güvenmeye devam ediyor. Bu beceriyi edinmek yıllar sürebildiği için bu o kadar da şaşırtıcı olmayabilir. Danimarkalı, Çek, Polonyalı ve Avusturyalı genç sürücüler, sırasıyla %25, %23, %22 ve %22 oranları ile kendilerine en az güvenenler olmakla beraber İngilizler, İtalyanlar, Ruslar ve İspanyollar, sırasıyla %12, %12, %10 ve %8 ile en az gergin grup oldu.

Türk gençlerin yüzde 59’u arabasını ‘en iyi arkadaşı’ olarak görüyor

Yeni ehliyet almış sürücülerin neredeyse yarısı, gidecek belirli bir yer olmaksızın keyif için dolaşmaktan zevk alıyor (% 46), bunların % 22’si de direksiyon başındayken bir adrenalin dalgası hissettiğini kabul ediyor. Rus, Polonyalı, Türk ve Güney Afrikalı gençler bu şekilde en çok gezen ve en yüksek adrenalini hisseden grup olmuş (sırasıyla % 73, % 63, % 63 ve % 61). Erkekler keyif için dolaşmayı kadınlardan daha çok severken (% 50’ye karşılık % 42), kadınlar adrenalini daha çok hissediyor (% 26’ya karşılık % 15). Bazı genç sürücüler için arabaları büyük bir bağlılık hissettikleri bir obje olmanın yanında gerçekten onların ekürisi/en iyi arkadaşı: Türk gençlerinin % 59’u ve Güney Afrikalı gençlerin % 56’sı bu fikre katılıyor.

Aşırı hız genç sürücülerin tehlikeli davranışlar sergilediği tek alan değil. Görünen o ki yalnızca birkaç yıldır sürücü belgesi sahibi olsalar da genç sürücüler birçok trafik kuralını da ihlal etmekte. Ankete göre, erkeklerin % 43’ü ve kadınların % 35’i trafik işaretlerine uymuyor. Güney Afrikalı ve Polonyalı genç sürücüler, sırasıyla % 62 ve % 51 ile bu listenin başında yer alırken, İsveçli ve Çek genç sürücüler sırasıyla % 25 ve % 24 oranları ile işaretleri nadiren yok sayarak onlara en çok uyan genç sürücü grubu oldu. Erkeklerin %41’i ve kadınların %33’ü virajları çok hızlı aldıklarını ve genç sürücülerin %50’si iki şeritli bir yolda birden fazla aracı solladıklarını kabul ediyor.

Genç sürücülerde eşit derecede endişe uyandıran bir durum da, ıslak yolda araç kullanırken kendine güven duyamamaları. Yağmurun neredeyse tüm Avrupa’da günlük sıradan bir olay olmasına rağmen, birçok acemi sürücü deneyimsiz oldukları için ıslak yolda araç kullanmak konusunda rahat olamadıklarını belirtti; bu oran Türkiye için % 67, Rusya için % 63 iken, İspanya’daki genç sürücülerin % 55’i ıslak yolda araç kullanma konusunda hiçbir özel eğitim almadığını belirtmiş. Belçika ve Polonya’daki genç sürücülerin % 25’i şiddetli yağmur altında araç kullanırken rahat hissedemediğini bildirirken, Fransız, Çek, Türk ve Hollandalı genç sürücüler de yüksek düzeyde güvensizlik hissettiğini belirtti (sırasıyla % 20, % 19, % 18 ve % 18). Almanlar, Avusturyalılar ve İsveçliler ıslak yolda araç kullanırken de en güvende hissedenler (sırasıyla % 5, % 6 ve % 6) ve Danimarkalılar da yalnızca % 8 endişe bildirerek ıslak koşullarda araç kullanmaya alışkın olduklarını ortaya koydu.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*