Aston Martin DBS Volante göründü

Aston Martin DBS serisini tamamlayan yeni Volante müşterilere hem DBS’nin zaten bilinen üstün spor otomobil niteliklerini, hem de açık hava sürüşünün bütün o heyecanını elde etme imkânı sunuyor.

Aston Martin DBS Volante göründü

Aston Martin DBS serisini tamamlayan yeni Volante müşterilere hem DBS’nin zaten bilinen üstün spor otomobil niteliklerini, hem de açık hava sürüşünün bütün o heyecanını elde etme imkânı sunuyor.

DBS’nin karakterini genişleten Aston Martin DBS Volante, ince ayarlı bir spor otomobil sürmenin heyecanıyla çevre şartlarına maruz kalmanın verdiği o canlandırıcı hissi aynı anda yaşamak isteyen sürücülere hitap edecek.

Üstün performansla “açıklığın” bu şekilde yan yana gelmesi, ister sevilen bir yoldaaki neşelendirici bir gezinti olsun, ister uzun yolculuklar olsun, her türlü sürüşte kişinin kanını kaynatacak nitelikte.

Volante: Işık hızında bir süratle hareket etmek

Firma, ‘ışık hızında bir süratle hareket etmek’ anlamına gelen ‘Volante’ isminin, Aston Martin DBS Volante’ın performans potansiyelini ve dinamik özelliklerini mükemmel bir şekilde tanımladığını ifade ediyor.

Motorla açılıp kapanan kumaş bir tavana sahip DBS açıkken de kapalıyken de güzel profilini koruyor. Tavan kapalı olduğu zaman sıcak ve rahat bir ortam sağlıyor, açık olduğu zaman da tek bir düğmeye dokunulduğunda düzgün bir şekilde yeni arka koltuk örtüsünün arkasında kayboluyor.

Aston Martin’in İcra Kurulu Başkanı Dr Ulrich Bez şöyle konuşuyor: “Aston Martin DBS Volante tavanı açıkken de, kapalıyken de son derece rahat bir sürüş deneyimi sunuyor. Mükemmel bir mühendislikle kusursuz bir tasarımı bir araya getiriyor.”

Otomobilin gücünü sağlayan Aston Martin’in el yapımı, tamamen alaşımdan yapılma 6.0 litrelik V12 motoru. 517 beygir ve 570 Nm tork üreten bu motor ile aracın azami hızı 307 km/s, 0-100 km/s hızlanması da 4,3 saniye. V12’nin karakteri, özellikle geniş devir aralığında verdiği tork ile bütün koşullarda zahmetsiz bir sürüşü sunuyor.

Aston Martin’in 95 yıllık mazisindeki 16. üstü açılır otomobil olan Aston Martin DBS Volante, markanın ikonik ‘Volante’ler tasarlamaktaki engin deneyiminden faydalanıyor; araç 2+2 düzenine sahip, yani bu sınıfta nadir görülen iki arta koltuk barındırıyor, dolayısıyla da iki gence ya da fazladan bagajı olanlara ekstra yer sunuyor. DBS standart özelliklerinde arkaya takılı 6 düz vitesli bir şanzıman ile geliyor, istenirse otomatik altı vitesli ‘Touchtronic’ seçeneği de edinilebiliyor. Coupe gibi Volante de olağanüstü bir durdurma kuvveti sağlayan karbon seramik frenlerle standart olarak sunuluyor. Motorsport ve uzay endüstrilerinden alınmış malzemelerden faydalanan motor kapağı, ön çamurluklar ve bagaj kapağı karbon fiberden yapılmış ve ağırlığın azalmasına yardımcı oluyor.

Aston Martin DBS Volante’de standart teçhizat olarak Bang & Olufsen’in 13 hoparlöre sahip ‘BeoSound DBS’ otomobil içi eğlence sistemi de bulunuyor. BeoSound DBS Bang & Olufsen’in Tonmeisterleri ve Aston Martin’in ses mühendisleri tarafından Volante için özel olarak ustalıkla ayarlandı, böylece tavan açıldığında bunu tespit edip artan rüzgâr gürültüsünü dengelemek için ses sahnesini ayarlayan ve eşi benzeri görülmemiş bir otomobil müziği tecrübesi sunan bir sistem ortaya çıktı.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*