Audi’nin hedefi dünya liderliği

Aralarında Türkiye'nin de bulunduğu sedan ülkeleriyle otomotivde dünya lideri olmayı düşünen Audi, bunun için de özellikle A3 sedan modelini önemli bir koz olarak kullanma planları yapıyor.

Audi’nin hedefi dünya liderliği

Aralarında Türkiye’nin de bulunduğu sedan ülkeleriyle otomotivde dünya lideri olmayı düşünen Audi, bunun için de özellikle A3 sedan modelini önemli bir koz olarak kullanma planları yapıyor.

Yeni silah sedan A3

Dünya otomotiv pazarında sedan rekabeti kızışıyor. Başta Türkiye, İspanya, Almanya gibi sedan pazarlarının yanı sıra Çin, ABD ve Rusya gibi ülkelerde bu segmentin sürekli büyümesi, dev markaların iştahını kabartıyor.

Son olarak Alman otomotiv devi Audi, en çok satan modeli A3’ün ilk kez sedan versiyonunu üretti. Lüks otomobilde dünya liderliğine oynayan Audi, hedefine aralarında Türkiye’nin de bulunduğu sedan ülkelerle ulaşacak. Yeni otomobil markanın en yeni ve en büyük silahı olacak.

Audi’nin sır gibi sakladığı otomobil, dünyada ilk kez New York’ta Türkiye’den 5 otomotiv gazetecisinin de yer aldığı sadece 33 kişiye gösterildi. Sedan otomobil eylül ayında Avrupa ile aynı anda Türkiye’de satışa sunulacak.

Doğuş Otomotiv-Audi Türkiye Genel Müdürü Gino Bottaro, “A3’te satışlarımızın yüzde 70’inin sedan olacağını öngörüyoruz. 2013’ün son 4 ayında bin 500 adet, tam yılda 6 bin 500 adet A3 Sedan satacağız” dedi.

Türkiye, İspanya’yı geçecek

A3 Sedan’ın Avrupa’daki en büyük pazarlarının Almanya, Rusya, İngiltere ve Türkiye olacağını ifade eden Bottaro, şunları kaydetti:

“Dünyada da sedan talebi büyümeye başladı. ABD ve Çin’de premimum segmente giriş sedanla gerçekleşiyor.

Avrupa’da premium’a giriş hatchbackle, sınıf atlama sedanla… A3 üretiminin yüzde 50’si sedan, yüzde 50’si 3 ve kapı hatchback olacak. A3 Sedan’ın pozitif etkisiyle bu yıl satışlarımızı 13 bin adetten 15 bin adede çıkaracağız.

2014’te 20 bin adedi aşacağız. Böylece krizde satışları daralan İspanya’yı geçip, Avrupa’da en büyük 5 pazar arasına girmeyi zorlayacağız.”

A3 ailesi sedanla büyüdü

Dört kapılı model, 2.64 metre dingil mesafesine ve 4.46 metre uzunluğa sahip. A3 Sedan 1.80 metrelik genişliği ve 1.42 metrelik yüksekliği ile A3 Sportback’ten 11 mm daha geniş ve 9 mm daha alçak. A3 Sedan’ın başlangıç fiyatının kardeşi Sportback’ten yaklaşık 2 bin euro daha fazla olacak. Otomobilin satış etiketi yaklaşık 30 bin eurodan başlayacak.

Türkiye lüks otoda en hızlı büyüyen ülke

GIno Bottaro, premium pazarın 1.6 litre motorlu modellerle büyüdüğünü belirterek, “2012’de lüks otomobil satışları 50 bin adet oldu. Toplam satışlardan aldığı pay yüzde 9’a ulaştı. 2013’te yeni modellerle 53 bin adede yükselir hatta 55 bini zorlar” dedi.

Avrupa’da daralmanın devam ettiğini ekleyen Bottaro, lüks otoda Türkiye’nin Rusya ile birlikte en agresif büyüyen ülkeler olduğunu kaydetti.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*