BMW 4 bu sene geliyor

Alman lüks otomotiv devi BMW’nin üst düzey yöneticileri, BMW 4 modelinin bu sene ilk defa sürücülerle buluşacağı açıklamasında bulundu.

BMW 4 bu sene geliyor

Alman lüks otomotiv devi BMW’nin üst düzey yöneticileri, BMW 4 modelinin bu sene ilk defa sürücülerle buluşacağı açıklamasında bulundu.

BMW Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Norbert Reithofer, BMW 4’ün bu yıl ilk defa sürücülerle buluşacağını açıkladı.

Almanya’nın lüks otomotiv devi BMW’nin yöneticileri, 2012 ticari yıl bilançosu basın toplantısında, geçen yılki satış rakamlarının yanında şirketin geleceğe yönelik planları hakkında önemli açıklamalar yaptı.

2020 yılı için lüks otomobilde büyük hedef

Toplantıda konuşma yapan BMW Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Norbert Reithofer, 2020 yılına kadar lüks otomobil sektöründe dünyanın önde gelen şirketi olma vizyonları olduğunu söyledi. Bunun için 2007 yılında ‘Number ONE’ stratejisi geliştirdiklerini ve 2012 yılına kadarki ilk etapta tüm hedeflerine ulaştıklarını ifade etti.

Gazetecilere, son ürünleri ‘Gran Turismo’yu tanıtan Reithofer, geçen yıl şirketinin BMW, MINI ve Rolls-Royce marka araçlarından toplam 1,84 milyon adet sattıklarını hatırlattı. Bu şekilde en iyi satış rakamlarına ulaştıklarını anlatan CEO, 76,8 milyar Euro gelir ve yıl sonu itibarı ile 5,1 milyar Euro net kazanç elde ettiklerini söyledi. Bu şekilde geleceğe yatırım yapmak için finans kaynakları olduğuna dikkat çeken deneyimli yönetici, 2012 yılında araştırma ve geliştirmeye 3,9 milyar Euro harcadıklarını dile getirdi.

“Otomobil endüstrisi teknolojik bir dönüşüm yaşıyor”

Otomobil endüstrisinde teknolojik açıdan bir dönüşüm yaşandığına parmak basan Reithofer, teknolik gelişmeleri takip edip, ürünlerine uyguladıklarını kaydetti. Geçen yıl BMW’nin hisselerinde de artış olduğunu belirten Reithofer, bir hisse senetlerinin değerinin 74 Euroya çıktığını kaydetti. Bu bağlamda tüm çalışanlarına teşekkür eden menajer, bu başarılarda onların payının büyük olduğunu anlattı ve toplam 4 bin 266 gence meslek eğitimi fırsatı verdiklerini dillendirdi.

Amerika ve Çin’de açtıkları üretim tesislerinin bu günkü başarılarında önemli bir rol oynadığının altını çizen Reithofer, 2008/09 yıllarındaki finans krizinin ardından 2010 ve 2011 yıllarında tekrar başarılı işlere imza attıklarını hatırlattı.

2013 yılında BMW hayranlarını neyin beklediğini soran Reithofer, bu yıl üç markada da yeni modeller üreteceklerini kaydetti. BMW 3 Gran Turismo, BMW M6 Gran Coupe ve MINI Paceman yeni gözdeler olacak. Ayrıca ilk defa BMW 4 sürücülerle buluşacak. 2013 yılında yeni bir adım attıklarını da anlatan Reithofer, elektrikli araçlarda seri üretime geçeceklerini söyledi.

‘Ocak ayında Leipzig kentinde ilk BMW i3 modelini banttan indirdik. BMW i3 her halükarda gelecek. 2013 yılı sonu itibarı ile müşterilerimize ‘Sürüş keyfinin’ yeni boyutlarını sunacağız.” şeklinde konuşan Reithofer, BMW i3 modeli için daha şimdiden bir kaç yüz sipariş aldıklarını belirtti.

Avrupa’da elektrikli araçlara ilgi memnun edici

Almanya’da pek çok kişinin elektrikli arabaya kuşkulu yaklaştığını anlatan Reithofer, Avrupa’nın diğer büyük şehirlerinde ise elektrikli araçlar için çoktan elektrik şarj aletlerinin ve yerlerinin inşa edildiğini savundu.

2016 yılında yüzüncü yıllarını kutlayacaklarını sözlerine ekleyen Reithofer, o yıl 2 milyon araç satmayı hedeflediklerini dile getirdi.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*