BMW M6 GranCoupe göründü

BMW, 560 bg çift turbo beslemeli 4,4 litrelik V8 motorla güçlendirilen yeni BMW M6 GranCoup modelini yayınladığı fotoğraflarla resmi olarak tanıttı.

BMW M6 GranCoupe göründü

BMW, 560 bg çift turbo beslemeli 4,4 litrelik V8 motorla güçlendirilen yeni BMW M6 GranCoup modelini yayınladığı fotoğraflarla resmi olarak tanıttı.

Şık dört kapılı sedan otomobilin Ocak’ta Detroit Otomobil Fuarı’nda görücüye çıkarılması planlanıyor.

Mercedes-Benz CLS63 AMG, Porsche Panamera Turbo ve yakında çıkacak Audi RS7’ye rakip olacak en yeni M otomobil, iki ekstra kapı ve daha büyük arka koltuklarıyla daha pratik ve konforlu bir deneyim sunarak, mevcut M6 yelpazesinin kapsamını genişletmeyi amaçlıyor.

M6 GranCoupe daha önceki alt versiyonlarından oldukça farklı

M6 GranCoupe, 6 serisi GranCoupe’nin bu yılın önceki aylarında tanıtılan daha alt versiyonlarından dış kısmındaki tipik stil öğeleriyle ayrılıyor.

Araçta, motor bölmesi ve ön frenler için soğutma kanalları içeren daha derin bir ön tampon, M6 logosu taşıyan değiştirilmiş böbrek ızgara, genişletilmiş ön tekerlek bombeleri, ön çamurluklarda krom parçalar ve karbon fiberle takviye edilmiş plastik tavan paneli dikkat çekiyor.

Arka tarafta bagaj kapağında yine M6 tanımlaması ve sıcak havayı arka diferansiyelden dışarıya çekecek şekle sahip karbon fiberle takviye edilmiş plastik bir dağıtıcı ve dört krom egzoz çıkışı barındıran derin, benzersiz profilli bir tampon bulunuyor.

Yüksek dayanımlı çelik platform

M6 GranCoupe, M5 gibi 2964 mm dingil açıklığına sahip yüksek dayanımlı çelik bir platformu temel alıyor. Saygı değer M ismini taşıyan bütün otomobillerde geleneksel olarak yapıldığı gibi bu araçta da tekerlek iz genişliği standart 6 serisi GranCoupe’ye göre önemli ölçüde arttırılmış.

İkinci nesil M6’nın üçüncü üyesi, BMW M bölümünün çift turbo beslemeli 4,4 litrelik motorunu ve yedi vitesli, çift debriyajlı şanzımanını barındırıyor – bu ilk olarak M5’te, daha sonra da M6 coupe ve üstü açılır otomobilde kullanılmış bir kombinasyon. Aracın maksimum çıkışı 560 bg, tork ise 1500-5750 devir/dakika aralığında maksimum değeri olan 680 Nm’ye çıkıyor.

Sürücü odaklı kabin

BMW M6 GranCoupe modeli 1950 kg. ağırlığı ile M5’ten sadece 5 kg. daha ağır.

BMW yeni süper sedan otomobilinin 0-100 km/s hızlanması resmi değerinin 4,2 saniyeyle en hızlı dört kapılı performans otomobili rakibi olan, Mercedes-Benz CLS63 AMG’ninkinden (4,3 saniye) biraz daha iyi olduğunu söylüyor.

Sürücü paketiyle azami hız 305 km/s’ye yükseltilebiliyor

Azami hız elektronik olarak 250 km/s ile sınırlanmış ama isteyen müşteriler bunu ‘sürücü paketi’yle 305 km/s’ye yükseltebiliyorlar. Bu paket aynı zamanda yüksek performanslı lastikler de içeriyor.

Durdurma/çalıştırma ve fren enerjisi geri kazanımı gibi standart yakıt tasarrufu işlevleriyle M6 GranCoup’nin Avrupa test döngüsündeki yakıt tüketimi 100 kilometrede 9,9 litre, kombine CO2 emisyonu da kilometrede 232 gr/km.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*