Brisa, Uzakdoğu’ya açılıyor

Batıda otomobil pazarında küresel krizin etkisiyle daralan talebi gelişmekte olan ülkeler vasıtasıyla aşmayı planlayan Brisa, stratejik ortaklıklar yoluyla Çin, Hindistan ve Afrika pazarlarına girmeyi hedefliyor.

Brisa, Uzakdoğu’ya açılıyor

Batıda otomobil pazarında küresel krizin etkisiyle daralan talebi gelişmekte olan ülkeler vasıtasıyla aşmayı planlayan Brisa, stratejik ortaklıklar yoluyla Çin, Hindistan ve Afrika pazarlarına girmeyi hedefliyor.

25’inci yılını kutlayan ve şimdiye kadar 800 milyon dolar yatırım yapan Brisa’nın Genel Müdürü Hakan Bayman, başta Çin ve Hindistan olmak üzere gelişmekte olan dünyada talebin arttığını ve bu nedenle düşen Avrupa’nın yerine bu coğrafyalara odaklandıklarını belirtti. Bayman Avrupa’nın toplam ihracattaki payının geçtiğimiz yıllarda yüzde 70’lerde olduğunu ancak bu rakamın şu anda yüzde 40-50’lere gerilediğini söyledi.

Hedef pazarlara stratejik ortalık formülü

Uzakdoğu dışında şu anda girmek üzere oldukları Afrika pazarını da önemsediklerini söyleyen Bayman yerel bir ortakla Afrika ülkelerinde gelişmek istediklerinin de altını çizdi. Bayman, “Biz ihracat yaptığımız ülkelere bir iki konteyner ürün göndererek ilişkinin aksine o pazarda uzun vadeli kalmak için stratejik ortaklığa gidiyoruz. Şu anda Çin’de az da olsa başladık. Avustralya’ya ihracat yapıyoruz. Şili, Kuzey Afrika ve sahraaltı Afrika’da da ortaklıklar netleşmek üzere. Avrupa’nın kuzeyi ve Rusya pazarı da hedeflediğimiz pazarlar.” dedi.

Kış lastiği sektörün toparlanmasını sağladı

Türkiye lastik pazarının 18 milyon adet seviyelerinde gerçekleştiğini söyleyen Bayman, “Bunun 12 milyon adedi “yenileme” pazarından geliyor; 6 milyon adet lastik ise otomotiv üreticilerine satılıyor. Özellikle zorlu bir yıl olan 2012’de, binek ve hafif ticari segment yaz lastiklerinde yıl içinde küçülme trendi hakim oldu. Ancak Eylül ayı ile beraber kış lastikleri segmentindeki büyüme sektörün toparlanmasına yardım etti.” dedi. Yurtiçi pazarın 2017 yılına kadar global lastik pazarına paralel bir büyüme göstereceğini söyleyen Bayman, 24 milyon adede çıkılacağını da sözlerine ekledi.

Türkiye’ye özel kış lastiği

Bridgestone’un kış lastiklerini test etmek için kullandığı İsveç’te yer alan Sweden Proving Ground’ta soruları yanıtlayan Bayman, Türkiye’ye özel kış lastiği ürettiklerini söyledi.

Sabancı Bridgestone ortaklığı Brisa’nın Genel Müdür Hakan Bayman, Türkiye’de bulunan Ar-Ge departmanındaki Türk mühendislerin geliştirdiği lastiğin uluslararası Ar-Ge bölümleri ile karşılıklı olarak çalışarak son halini aldığını belirtti. Lassa’nın yeni kış lastiği Snoways 3’ün performansı öncekilerine göre karlı zeminde frende yüzde 2 daha iyi.

Sektör, Çin ve Hindistan sayesinde ayakta

2011 yılında 1.540 milyar adet olarak gerçekleşen dünya lastik pazarı büyüklüğü, özellikle Avrupa’daki iç talep yaratma zorluğunun yaşandığı 2012 yılında aynı seviyesini korudu. 2017 yılında ise pazarın 2.057 milyar seviyesine çıkması bekleniyor. Lastik sektöründeki büyümede Hindistan ve Çin önemli rol oynuyor.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*