En hızlı Maserati Türkiye’de

Maserati tarafından şimdiye kadar üretilen en hızlı ve en güçlü sedan olma unvanına sahip Quattroporte modelinin 6. nesli Türkiye'de otomobil meraklılarının beğenisine sunuldu.

En hızlı Maserati Türkiye’de

Maserati tarafından şimdiye kadar üretilen en hızlı ve en güçlü sedan olma unvanına sahip Quattroporte modelinin 6. nesli Türkiye’de otomobil meraklılarının beğenisine sunuldu.

Maserati’nin 1963 yılında yollara çıkan ve lüks sportif sedan segmentinin öncüsü olan Quattroporte modelinin 6. nesli Türkiye’de otomobil meraklılarının beğenisine sunuldu.

Maserati’nin şimdiye kadar ürettiği en hızlı ve en güçlü sedan modeli olma unvanına sahip yeni nesil Quattroporte’nin tanıtımı, TOFAŞ çatısı altında Ferrari ve Maserati markalarının Türkiye’deki distribütörlüğünü yürüten Fer Mas Oto Ticaret AŞ Müdürü Ferhat Albayrak, Maserati Doğu Avrupa Bölge Direktörü Joost Rijnbeek ve TOFAŞ Üst Yöneticisi (CEO) Kamil Başaran’ın katıldığı toplantıyla gerçekleştirildi.

Ferhat Albayrak, dünya otomotiv endüstrisinde 100 yılı geride bırakan Maserati’nin 2012 yılında 6 bin 288 adet satış rakamına ulaştığını, 1,3 milyar dolarlık yatırımla üretim kapasitesini 2015 yılı sonunda 50 bin araca çıkarmayı hedeflediğini, bunun da gelecek 3 yılda yaklaşık 10 katlık bir büyüme anlamına geldiğini söyledi.

Spor otomobil kavramını lüks ve prestijle birleştiren Maserati’nin Quattroporte modelini 1963 yılından bu yana ürettiğinin bilgisini veren Albayrak, “Fiat’ın 2009’da satın aldığı İtalya’daki Bertone fabrikasında üretilen ve şimdiye kadar gerçekleştirilen 800 milyon avroluk yatırımın ilk yansıması olan Yeni Quattroporte, Maserati’nin katlanarak büyüme hedefinin ilk ve en önemli adımını oluşturuyor. Hedeflenen bu kapasite ve satış artışı, Quattroporte’nin de dahil olduğu 3 yeni modelle gerçekleşecek” dedi.

Quattroporte’nin kendi segmentinde Türkiye’de her geçen yıl farkını hissettiren ve daha fazla ilgi gören bir otomobil olduğunu dile getiren Albayrak, Türkiye pazarına ilk girdiği 2005 yılından bu yana toplam 79 adet Quattroporte satışı gerçekleştirdiklerini, bu yıl ise 20 adet yeni Maserati Quattroporte satmayı hedeflediklerini ifade etti.

Anahtar teslim satış fiyatı 346 bin avrodan başlıyor

Alınan bilgiye göre, anahtar teslim satış fiyatı 346 bin avrodan başlayan yeni Maserati Quattroporte’nin kalbinde Maserati mühendisleri tarafından tasarlanan ve Maranello’da bulunan Ferrari fabrikasında üretilen son teknoloji ürünü 8 silindirli 3,8 litrelik motor yer alıyor. Maserati patentli bu yeni benzinli motor, daha küçük hacimli olmasına rağmen, önceki nesilde kullanılan 4,7 litrelik motordan yüzde 18 daha fazla güç üretirken, yüzde 39 daha fazla tork değerine ulaşıyor.

Gücünü yola 8 ileri ZF otomatik şanzımanla aktaran yeni Maserati Quattroporte, 530 HP güç üretirken, 710 Nm tork değerine sahip. yeni Maserati Quattroporte, çift turbolu V8 motoruyla 0-100 km/s hızlanmasını 4,7 saniyede tamamlarken, 307 km/s’lik son hıza ulaşıyor.

Şimdiye kadar üretilmiş en güçlü ve hızlı 4 kapılı Maserati olan yeni Maserati Quattroporte, aynı zamanda Maserati’nin en ekonomik sedan modeli olma özelliğini de taşıyor. Mevcut modele göre 100 kilogram daha hafif olan yeni Maserati Quattroporte, yüzde 20 oranında daha düşük yakıt tüketimini değerine sahip bulunuyor.

AWD ile her türlü yol koşulunda maksimum performans

Yeni Maserati Quattroporte’nin yılın ikinci yarısında piyasaya sunulması beklenen 3,0 litrelik çift turbolu V6 motora sahip versiyonu ise 4 tekerlekten çekiş sağlayan All Wheel Drive (AWD) sistemi sayesinde her türlü yol koşulunda maksimum performans sunuyor.

AWD teknolojisiyle donatılan yeni Maserati Quattroporte’nin bu versiyonu 410 HP güç ve 550 Nm tork üreten V6 motoru sayesinde 0-100 km/s hızlanmasını 4,9 saniyede tamamlarken, azami olarak 285 km/s hıza ulaşabiliyor.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*