Fazla MTV ödemeyin

Uzmanlar, indirimli Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) uygulamasını takip etmeyen araç sahiplerinin fazladan vergi ödemiş olabileceklerini belirtiyor.

Fazla MTV ödemeyin

Uzmanlar, indirimli Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) uygulamasını takip etmeyen araç sahiplerinin fazladan vergi ödemiş olabileceklerini belirtiyor.

Tüketici Hukuku Enstitüsü Genel Başkanı Hakan Tokbaş, taşıt sahiplerinin, indirimli Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) uygulamasını iyi takip etmesi gerektiğini belirterek, 1800 motor üstü 4 yaşında bir araç için 600 lira, 4000 motor üstü 4 yaşında bir araç de 4 bin 200 lira fazladan vergi ödenmiş olabilecekleri uyarısında bulundu.

Tokbaş, 2004 yılının aralık ayında çıkarılan Bakanlar Kurulu Kararı gereği 1 Ocak 2005’ten geçerli olmak üzere indirimli MTV uygulaması başlatıldığını hatırlattı.

Uygulama gereği otomobil, kaptıkaçtı, arazi taşıtı ve benzerleri bakımından ödenecek vergi tutarlarının, aracın o yıla ait kasko sigortası değerinin yüzde 5’ini aşması halinde MTV’nin, aynı yaş grubunda bir alt kademede bulunan taşıtlara isabet eden vergi olarak uygulanması gerektiğine dikkati çeken Tokbaş, şöyle devam etti:

“Araç sahibinin, MTV indirimi konusunu iyi takip edip başvuruyu kendisinin yapması gerekmektedir. Vergi dairesi kendiliğinden inceleme yapma yetkisine sahip değildir. Bu uygulama için 5 yıllık zamanaşımı öngörülmüştür. Bundan dolayı son 5 yıla ait ödediğiniz bütün MTV’leri gözden geçirmenizde fayda olacaktır. 1800 motor üstü 4 yaşında bir araç için 600 lira, 4000 motor üstü 4 yaşında araç için de 4 bin 200 lira fazladan vergi ödüyor olabilirsiniz. 1801 santimetreküp ve daha yukarı motor hacmine sahip 4-11 yaş arası binlerce otomobil sahibi fazladan MTV ödemiş olabilir.”

Fazla MTV ödememek için neler yapmalı?

Fazla ödeme yapmamak için önerilerde bulunan Tokbaş, ilk olarak aracın 2013 yılı kasko değerinin tespit edilmesi gerektiğini anlattı. Aracın 2008-2012 yıllarındaki kasko değerininin de tek tek belirlenmesini tavsiye eden Tokbaş, “Aracın, 2008-2013 yıllarında ödenen MTV’sini hesaplayın. Daha sonra bütün yıllara ait MTV ile kasko sigortası değerini tek tek karşılaştırın. Bir yıla ait ödediğiniz MTV, aracınızın kasko sigortası değerinin yüzde 5’ini geçiyorsa bir alt kademeden ödemeniz gereken MTV’yi o yıl için fazla ödediniz demektir” ifadesini kullandı.

MTV nasıl hesaplanıyor?

Tokbaş, 1900 santimetreküp motor silindir hacmine sahip 4 yaşında bir aracı olan kişinin bu yıl ödeyeceği MTV’nin bin 770 lira olduğu bilgisini verdi. Bu aracın kasko değeri 35 bin 400 liradan az ise indirimli MTV uygulanması gerektiğini dile getiren Tokbaş, taşıt sahibinin bin 770 lira yerine bir alt kademede bulunan bin 141 lira ödeyerek vergiden 629 lira tasarruf edeceğini kaydetti.

Lüks tipte 4 yaşında bir aracın 2013 kasko değerinin 253 bin 678 lira olduğunu söyleyen Tokbaş, şöyle konuştu:

“Aracın MTV’si 4001 motor gücünden yüksek, 4-6 yaş aralığı için 14 bin 100 lira gözükmektedir. Oysa 14 bin 100 liranın 20 ile çarpımı 282 bin lira etmekte ve aracın kasko değerinin üzerinde bir rakam çıkmaktadır. O halde kasko değerinin yüzde 5’i, ödenen MTV miktarından daha az olduğu için aynı yaş grubunda bir alt kademede bulunan 9 bin 921 lira ödenmeli. Yani 4 yaşında benzer otomobil sahipleri bu indirim hesabıyla 4 bin 179 lira daha az vergi ödemiş olacak.”

Tokbaş, fazla Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) ödeyenlerin yetkili acente şirketinden alınacak formla bağlı bulunulan vergi dairesine düzeltme dilekçesiyle başvuru yapılabileceğini belirtti.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*