Hızlı Geçiş Sistemi (HGS) nedir?

HGS olarak bilinen Hızlı Geçiş Sistemi, otoyollarda ve köprülerde oluşan kuyrukları önlemek amacıyla geliştirilen ve çipli etiket sistemi ile geçiş yapmayı sağlayan sistemdir.

Hızlı Geçiş Sistemi (HGS) nedir?

HGS olarak bilinen Hızlı Geçiş Sistemi, otoyollarda ve köprülerde oluşan kuyrukları önlemek amacıyla geliştirilen ve çipli etiket sistemi ile geçiş yapmayı sağlayan sistemdir.

HGS, Karayolları Genel Müdürlüğü ile PTT Genel Müdürlüğü’nün ortaklaşa işletecekleri Hızlı Geçiş Sistemi (HGS) bugün yani 17 Eylül 2012 itibariyle uygulanmaya başlandı.

Amaç araç kuyruklarını önlemek

Ücretli geçiş yapılan otoyol ve köprülerde kuyrukların önlenmesi, vatandaşların hizmeti en kısa sürede ve ucuz şekilde alabilmesini sağlamak amacıyla OGS ve KGS’ye alternatif olarak çıkarılan HGS’de, cama içerden yapıştırılan etiket ve kart tipi olmak üzere iki tip etiket kullanılacak.

HGS etiketlerinin özellikleri

HGS etiketler; pilsiz, çalışma enerjisini radyo frekanslı okuyucudan geçerken alan, üzerine geçiş bilgisi yazılabilen, silinebilen, silikon korumalı, çıkarılmak istendiğinde kendi kendisini yok eden, yüksek güvenlik seviyesinde olacak ve klonlanamayacak.

HGS ücretleri

HGS gişelerinden ilk etiket veya kart alımlarında hesaba en az yatırılması gereken ücretler 1’inci sınıf araçlar için 30 lira, 2’nci sınıf araçlar için 37 lira, 3’üncü sınıf araçlar için 53 lira, 4’üncü sınıf araçlar için 67.50 lira, 5’inci sınıf araçlar için de 81.50 lira olarak belirlendi.

Kart bakiyesinin geçiş ücretini karşılamadığı durumlarda HGS abonelerine, geçişten sonra 7 gün içerisinde hesaplarına para yatırmaları durumunda cezai işlem uygulanmayacak.

Ayrıca HGS abonesi olmadığı halde HGS gişelerinden geçiş yapan sürücüler de 7 gün içerisinde abone oldukları takdirde herhangi bir ceza verilmeyecek.

HGS etiketleri, PTT şubeleri ile otoyol ve köprü girişlerine kurulan PTT gişelerinin yanı sıra yollar üzerindeki dinlenme tesisleri ve benzin istasyonlarından alınabilecek. Yine PTT şubeleri başta olmak üzere kart satışı yapılan tüm noktalardan yükleme yapılabilecek.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*