Hyundai’den 3 farklı tanıtım

Hyundai, 79. Cenevre Otomobil Fuarı’nda ISG isimli dur-kalk teknolojisine sahip i30 Blue Drive’ı, yeni kompakt SUV aracı hakkında önemli ipuçları veren “ix-onic” konseptini ve şehir otomobili i20’nin üç kapılı versiyonunu tanıttı.

Hyundai’den 3 farklı tanıtım

Hyundai, 79. Cenevre Otomobil Fuarı’nda ISG isimli dur-kalk teknolojisine sahip i30 Blue Drive’ı, yeni kompakt SUV aracı hakkında önemli ipuçları veren “ix-onic” konseptini ve şehir otomobili i20’nin üç kapılı versiyonunu tanıttı.

Hyundai, standın gözdesi olarak, şirketin Avrupa Tasarım Merkezi’nde hazırlanan HED-6 kod isimli ix-onic konsept aracı işaret ediyor. Cenevre Fuarı’yla birlikte dünya tanıtımı gerçekleştirilen araç, İstanbul, Paris ve Londra gibi büyük şehirlerin kültürel yapılarından esinlenilerek geliştirilmiş.

Şehirli Göçebe ix-onic

Hyundai, ix-onic’in kaslı yapısıyla günlük kullanıma uygunluğunu en iyi şekilde harmanladığı, şehir içi ve şehir dışı kullanımlarına da en iyi şekilde cevap verdiğini düşünüyor ve bu yüzden aracı “Şehirli Göçebe” olarak adlandırıyor.

Şık, sportif ve atletik görünümlü dış tasarımda en çok altıgen ızgara, farklı açılarla birbiriyle birleşen hatlar, kaput üstünden arkaya doğru uzanan ön farlar, şişkin çamurluklar ve 21 inçlik alaşım jantlar dikkat çekiyor. Üç boyutlu görünüme sahip arka cam ise bildiğimiz cam yerine “Lexan” ürünü yüksek performans plastikten hazırlanmış. Araçta dinamik ve akıcı hatları daha belirgin hale getirmek için parlak ve dikkat çekici Buz Mavisi renk tercih edilmiş.

Hyundai’nin yeni nesil kompakt crossover SUV’si için alt yapıyı oluşturan ix-onic, 4.400 mm’lik uzunluğa, 1.850 mm’lik genişliğe ve 1.650 mm’lik yüksekliğe sahip.

Krem beyazı renkli döşemeyle birlikte artık Hyundai ile özdeşleşen mavi renkli LED göstergeler farklı bir ortam yaratırken, “X” teması doğrultusunda hazırlanan kabin tasarımında deri ve magnezyum alaşımlı parçalar da göze hitap ediyor. Kapılarda, normalden daha yukarıya konumlandırılan hoparlörler ise sesin kabinde daha net ve kaliteli alınmasını sağlıyor.

Hyundai ix-onic’te 175 PS güç üreten dizel motor var

Hyundai ix-onic’te 1.6 litrelik hacmine rağmen direkt enjeksiyon sistemi ve turbo besleme sayesinde 175 PS güç üreten ve 149 g/km’lik CO2 salınımına sahip dizel motor bulunuyor. Hyundai’nin ISG isimli, trafikte dur kalk sisteminin kullanıldığı bu motor, gücünü çift debriyajlı altı kademeli şanzımanla ve dört çeker sistemiyle yola aktarıyor. Bu 1.6 litrelik motorun, Hyundai’nin yeni nesil SUV’lerinde en kısa sürede kullanılması planlanıyor.

Hyundai’nin Almanya’daki Avrupa Tasarım Merkezi’nde tamamıyla Avrupalı tüketici için hazırlanan ve Ekim ayındaki Paris Otomobil Fuarı’yla tanıtılan i20’nin 3 kapılı spor versiyonu da Cenevre’de ilk kez ziyaretçilerin karşısına çıktı. Hyundai i20, özellikle büyük Hyundai logolu krom ön ızgarası, gözyaşı formundaki ön farları, sportif görünümü, dikkat çekici profili ve C-sütununa kadar uzanan arka stoplarıyla dikkat çekiyor.

Hyundai, 3 kapılı i20 ile Avrupa’da hızla büyüyen müşteri profiline genç ve dinamik sürücüleri de eklemeyi planlıyor.

2525 mm’lik dingil mesafesi sayesinde iç mekanda daha kullanışlı ve konforlu bir yolculuk yapmak mümkün oluyor. Sunduğu yüksek donanımla ön plana çıkan i20’de klima, güçlü bir müzik sistemi, yol bilgisayarı, elektrikli cam ve aynalar, gelişmiş güvenlik ekipmanları, yükseklik ve derinlik ayarlı direksiyon simidi, soğutmalı torpido, sayısız göz ve cep gibi gerekli tüm özellikler standart olarak bulunuyor. 40:60 oranında katlanabilen arka koltuklara sahip i20’nin bagaj hacmi ise 295 litre.

Hyundai i20, Avrupa’da İspanya, İsveç ve Almanya gibi ülkelerde yapılan gelişim testleri sayesinde Avrupa pazarının koşullarına göre hazırlanmış. Bu sayede sürüş konforu, yol tutuş, ses ve gürültü seviyeleri en iyi şekilde ayarlanmış. Beş kapılı araçtan 10 kg daha hafif olan i20 3 Kapı, yılın ikinci çeyreğinden itibaren Avrupa’da satışa sunulacak. Hyundai i20’de ilk etapta iki benzinli ve iki dizel olmak üzere toplam dört farklı motor seçeneği bulunacak ancak en çok dikkat çekecek motorun 78 PS gücündeki 1.2 litrelik Kappa serisi benzinli motor olması bekleniyor.

Çevrenin korunması için yapılan çalışmalar konusunda duyarlı markalardan olan Hyundai, Çek Cumhuriyeti fabrikasında üretime alacağı “Blue” serisi için geliştirilen ISG (Idle Stop and Go – Rölanti Dur-Kalk) isimli dur kalk teknolojisini i30 Blue Drive ile tanıttı.

Şehir içi kullanım için tasarlanan bu sistemde araç durduğu zaman motor da otomatik olarak duruyor ve debriyaj pedalına tekrar basıldığında motor da devreye girip aracı hareket ettiriyor. 126 PS gücündeki 1.6 litrelik benzinli motora uygulanan sistem, yüzde 7 oranında yakıt tasarrufu sağlarken CO2 salınımını da 152 g/km’den 142 g/km’ye kadar düşürüyor. 1.4 litrelik benzinli motora bu sistem uygulandığında 135 g/km’ye kadar düşük bir CO2 salınımına ulaşılabiliyor. ISG sistemi, i30 ile birlikte yıl ortasından itibaren Avrupa’da sunulacak ve daha sonra diğer modellere de uygulanmaya başlayacak.

Hyundai, ISG’li araçlarından sonra Blue Drive hibridleri, Blue Drive fişli hibridleri, Blue Drive çevre dostu dizelleri, Blue Drive esnek yakıtlı araçları ve teknolojinin son ulaştığı nokta olan ve hidrojenle çalışan Blue Drive FCEV (Fuel Cell Electric Vehicle – Yakıt Hücreli Elektrikli Araç) modellerini satışa sunacak.

Bu serinin ilk modeli ise, Nisan ayındaki Seul Otomobil Fuarı ile birlikte dünya tanıtımı gerçekleştirilecek olan Elantra LPI Hibrid olacak. Dünyanın ilk LPG’li hibrid otomobili olan Elantra LPI Hibrid, yaz aylarında Kore’de satışa sunulduktan sonra dünyanın diğer yerlerine de ihraç edilecek.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*