Investindustrial, Aston Martin davasını kazandı

İtalyan özel sermaye fonu Investindustrial, İngiliz lüks otomobil üreticisi Aston Martin'in hissesi için Hintli otomobil üreticisi Mahindra’ya karşı yürüttüğü hukuki mücadeleyi kazandı.

Investindustrial, Aston Martin davasını kazandı

İtalyan özel sermaye fonu Investindustrial, İngiliz lüks otomobil üreticisi Aston Martin’in hissesi için Hintli otomobil üreticisi Mahindra’ya karşı yürüttüğü hukuki mücadeleyi kazandı.

İtalyan özel sermaye fonu Investindustrial, İngiliz lüks otomobil üreticisinin azınlık hissesini almayı kabul etmesinin ardından Aston Martin yeni ürünlere ve teknolojilere 1 milyar dolar (1,78 milyar lira) yatırım yapmayı planlıyor.

Aston Martin’in yaptığı açıklamaya göre, Investindustrial şirketin çoğunluk hissesinin sahibi Kuveytli Investment Dar ile üzerinde anlaşılan bir sermaye arttırımı vasıtasıyla otomobil üreticisinin yüzde 37,5 hissesi karşılığında 241 milyon dolar (430 milyon lira) ödeyecek.

İtalyan grubu şirkete yatırım yapmak için yürütülen ikili mücadelede Hintli otomobil üreticisi Mahindra’yı alt etti.

Bu nakit enjeksiyonu Aston Martin’in Volkswagen’in Bentley marksı ile ve 2008’de Hintli Tata Motors tarafından satın alınan ve o zamandan beri özellikle Çin’de satışları müthiş artan rakip İngiliz lüks otomobil üreticisi Jaguar Land Rover ile daha iyi rekabet edebilmesini sağlayacak.

Investindustrial’ın kıdemli yöneticisi Andre Bonomi, grubun lüks İtalyan motosiklet üreticisi Ducati’yi yenilemesine benzer şekilde Aston Martin’i de model yelpazesini genişleterek ve dünya çapındaki bayilik ağını güçlendirerek, değiştirmeyi ümit ettiğini söyledi.

İtalya’nın Bonomi ailesine ait olan Investindustrial, Ducati’yi 2006’da satın almış ve Nisan’da 860 milyon avroya (2,01 milyar lira) Audi’ye satmıştı.

Aston Martin bu anlaşma sayesinde yeni ürünlere ve 2018’e kadar uzanan bir teknoloji programına yatırım yapabileceğini söyledi.

Bernstein analisti Max Warburton, Aston Martin’in sahibinin istediği fiyatta yatırım yapacak başka bir otomobil üreticisi bulamadığı için, geçici bir çözüme razı olduğunu belirtti. Warburton, “Bu uzun vadeli bir çözüm gibi görünmüyor. Bu anlaşma ölçek, teknolojiye erişim, emisyon veya yeni segmentlere giriş için bir şey sunmuyor” dedi.

İngiliz otomobil üreticisi Aston Martin başkanı David Richards, Kuveytli Investment Dar ve Bir başka Kuveytli fon olan Adeem Investment Co.’dan oluşan bir konsorsiyumun elinde.

2007’de Aston Martın’i 770 milyon dolara (1,37 milyar lira) onlara satan ABD’li Ford da hâlâ küçük bir hisseye sahip.

Aston Martin, sermaye arttırımıyla hissedarlarının hissesinin “uygun oranda” düştüğünü söyledi.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*