Jaguar hibrit süper otomobil C-X75’ten vazgeçti

Jaguar, 2010 Paris Otomobil Fuarı’nda konsept olarak tanıttığı hibrit süper otomobil modeli C-X75’in üretiminden vaz geçtiğini açıkladı.

Jaguar hibrit süper otomobil C-X75’ten vazgeçti

Jaguar, 2010 Paris Otomobil Fuarı’nda konsept olarak tanıttığı hibrit süper otomobil modeli C-X75’in üretiminden vaz geçtiğini açıkladı.

Jaguar, dünya çapında yaşanan ekonomik baskılar nedeniyle C-X75 modeli hibrit süper otomobili üretmekten vazgeçti.

İngiliz lüks otomobil markası Jaguar, geçen yılın Mayıs ayında yaptığı açıklamada iki kişilik otomobilden 250 adet üreteceğini ve bunları 900.000 sterlinden (2,6 milyon lira) satacağını duyurmuştu.

Şirket, yaptığı yeni açıklamada, “Şirket kısa vadeli pazar koşullarını iyice düşünüp taşındıktan sonra dünyanın ekonomik durumunun şu anda C-X75 gibi bir süper otomobilin piyasaya sürülmesini desteklemediği kanaatine vardı.” dedi.

C-X75 eğer üretilmiş olsaydı yakında çıkacak üç hibrit süper otomobil Yeni Ferrari Enzo, McLaren P1 ve Porsche 918 ile yoğun bir rekabete girmek zorunda kalacaktı.

Jaguar’ın hibrit süper otomobil modeli C-X75, 2010 Paris Otomobil Fuarı’nda bir konsept olarak tanıtılmıştı.

Araç dört elektrikli tekerlek içi motoru ve iki mikro türbin motorla beslenen bir batarya paketi içeriyordu. Jaguar güç çıkışını 780 bg olarak veriyordu.

Jaguar üretim C-X75’te türbin motorları kullanmaktan vaz geçmiş ve otomobilin 1,6 litrelik bir benzinli motor ve elektrik motorlarından güç alan prize takılan bir hibrit olacağını söylemişti.

Şirkete göre otomobil 320 km/s’yi aşkın bir azami hıza ulaşabilecek, ama düşük yakıt tüketimine ve 99 gr/km’nin altında CO2 emisyonlarına sahip olacaktı.

Jaguar C-X75’in karbon fiber şasisini, hibrit teknolojisini ve aerodinamik yapısını geliştirmek için Williams Formula 1 takımıyla ortaklık kurdu.

Jaguar’ın patronu Adrian Hallmark C-X75’te ayrıntılara girmeden sergilenen teknolojinin rafa kaldırılmayacağını söyleyerek, “Çok aşama kaydettik ve Jaguar Land Rover’ın sürdürülebilir geleceği için büyük önem taşıyan bu teknolojileri test etmeye ve geliştirmeye devam edeceğiz.” dedi.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*