Jeep ürün yelpazesini genişletiyor

Otomotiv sektöründe 62 yılı deviren Jeep markası, dünya çapındaki büyümeye paralel olarak ürün yelpazesini de genişletme kararı aldı.

Jeep ürün yelpazesini genişletiyor

Otomotiv sektöründe 62 yılı deviren Jeep markası, dünya çapındaki büyümeye paralel olarak ürün yelpazesini de genişletme kararı aldı.

62 yaşındaki Jeep markası yakında milyarlarca dolara mal olacak kapsamlı bir revizyondan geçirilecek. Bu revizyon ürün yelpazesinin genişletilmesini, markanın yurtdışı varlığının arttırılmasını ve Jeep’in ve ABD’li ana şirket Chrysler’in ürün yelpazelerinin İtalyan şirketi Fiat’a daha da sıkı bir şekilde bağlanmasını içeriyor.

2 yeni model daha gelecek

2009’da ABD’li otomobil üreticisi Chrysler’in yönetimini devralan Fiat, Jeep ürün yelpazesini 2016’ya kadar dört modelden en az altı modele çıkaracak.

Chrysler ve Fiat’ın gelecekteki ürün programlarına aşina olan otomotiv endüstrisindeki iki kaynağa göre, gelecekte çıkacak bu Jeep modellerinin en az üçü Fiat platformlarını temel alacak ve bazıları da Fiat’ın ve üst seviye Avrupalı markalar Alfa Romeo ve Maserati’nin kardeş modelleriyle aynı destekleyici unsurları kullanacak.

Dört yıllık revizyonun hedefleri büyük

Jeep’i İtalyan otomobil üreticisinin çekirdek dünya markalarından biri yapmayı amaçlayan dört yıllık revizyonu, Fiat’ın İcra Kurulu Başkanı Sergio Marchionne yürütüyor. Bu revizyon Jeep markasını yükseltmeye yönelik girişimlerin açık ara en iddialısı.

Köklerini 2. Dünya Savaşı’ndaki unutulmaz askeri araçtan alan Jeep, 62 yılda, Fransız otomobil üreticisi Renault ve Alman otomobil üreticisi Daimler de dâhil olmak üzere birçok şirketin eline geçti.

Jeep Fiat’ın en ünlü markası

Danışmanlık şirketi AutoHarvest’ın başkanı ve tecrübeli bir endüstri analisti olan David Cole, “Jeep muhtemelen Fiat’ın markaları arasında dünya çapında en büyük üne sahip olanı ama hiç gerçek anlamda geliştirilmedi” dedi. Marchionne’nin idaresi altında bu durum değişmeye başladı.

Marchionne bir yandan Fiat ve Chrysler ürün yelpazelerinin daha fazla entegre olması için çalışırken, diğer yandan da Jeep’e özel ilgi gösteriyor ve büyük yatırım yapıyor.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*