JLR’den Suudi Arabistan’a fabrika

Jaguar Land Rover (JLR), Suudi Arabistan’da 1,2 milyar dolarlık (2,14 milyar lira) fabrika açma düşüncesini gerçekleştirmek için fizibilite çalışmaları yapma kararı aldı.

JLR’den Suudi Arabistan’a fabrika

Jaguar Land Rover (JLR), Suudi Arabistan’da 1,2 milyar dolarlık (2,14 milyar lira) fabrika açma düşüncesini gerçekleştirmek için fizibilite çalışmaları yapma kararı aldı.

Jaguar Land Rover(JLR), Suudi Arabistan hükümetiyle modellerini yerel olarak üretmek üzere bir fabrika kurmanın fizibilitesini çalışmak için bir niyet mektubu imzaladı.

Yılda 50.000 Land Rover

Ülkenin ticaret ve sanayi bakanlığı, fabrikanın kurulduğu takdirde krallıkta yerel olarak üretilen alüminyum ve çeliği kullanarak yılda 50.000 Land Rover üreteceğini söyledi.

Suudi başkentindeki imza töreninde dağıtılan basın açıklamasında, 1,2 milyar dolarlık ilk yatırımın daha sonra Jaguar modelleri de üretmek üzere genişletilebileceği belirtildi.

Suudi hükümetiyle görüşmeler daha ilk aşamada

Jaguar Land Rover, Suudi hükümetiyle görüşmelerin daha ilk aşamalarda olduğunu söyledi.

Şirketin İcra Kurulu Başkanı Ralph Speth açıklamasında, “Bu Jaguar Land Rover’ın lüks araç satışlarının artmasının beklendiği bir bölgede, ortak teşebbüs kurmasına imkan tanıyabilecek heyecan verici bir proje. Eğer kurarsak, fabrika İngiltere ve başka yerlerdeki mevcut genişlememizi tamamlayacaktır” dedi.

Speth, Suudi hükümetinin basın açıklamasındaki 1,2 milyar dolar değerine ilişkin bir soruya, “Bu tür yatırım değerleri konusunda bir beyanda bulunamam. Sadece bir niyet mektubu imzaladık. Bu projeyi araştırmaya dair bir niyet mektubu.” diye cevap verdi.

Fabrika 2017’de faaliyete geçebilir

Suudi ticaret ve sanayi bakanlığının sanayi kümeleri programının başkanı Azzam Shalabi, teklif edilen fabrikanın muhtemelen 2017’de faaliyete geçeceğini ve krallığın Kızıl Deniz kıyısındaki Yanbu’da kurulacağını söyledi.

Hintli Tata Motors’a ait olan Jaguar Land Rover, Avrupa’da yavaşlayan talebi telafi etmek için yükselen pazarlara dönüyor.

Hindistan’daki montaj operasyonlarını genişleten şirket ayrıca Eylül’de dünyanın en büyük otomobil pazarı Çin’de araç üretimine başlamak amacıyla Çinli Chery Automobile Co. ile bir girişim oluşturmak için izin aldığını açıkladı.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*