Lamborghini Murciélago LP670-4 SuperVeloce

Lamborghini’nin yeni modeli Lamborghini Murciélago LP670-4 SuperVeloce, performans otomobillerine saygı duyanların başını döndürecek özelliklere sahip...

Lamborghini Murciélago LP670-4 SuperVeloce

Lamborghini’nin yeni modeli Lamborghini Murciélago LP670-4 SuperVeloce, performans otomobillerine saygı duyanların başını döndürecek özelliklere sahip…

Çok sayıda meraklısının posterlerle duvarlarını süsleyen, ancak çok az kişinin garajında bulunan otomobillerin üreticisi Lamborghini’den yeni model. Automobili Lamborghini model yelpazesini yeni, fevkalade hedef odaklı ve daha da aşırı bir üst modelle genişletti: Lamborghini Murciélago LP670-4 SuperVeloce.

Lamborghini Murciélago LP670-4 SuperVeloce

Yeni süper spor otomobil, Murciélago LP640’a göre daha da güçlü, hafif ve hızlı. Gücü 670 bg’ye çıkarılmış 6.5 litrelik V12 ve 100 kg azaltılmış ağırlıkla, Lamborghini Murciélago LP670-4 SuperVeloce bg başına 2.3 kilogramlık bir güç-ağırlık oranı sunuyor. Bu 0’dan 100 km/s’ye 3.2 saniye gibi nefes kesici bir sürede, ok gibi çıkabilmesini ve yaklaşık 342 km/s’lik bir azami hıza ulaşabilmesini sağlıyor. Ayırt edici tasarımı geliştirmeleri, bu 350 adet üretilecek sınırlı modelin her bir örneğinin, daha ilk bakışta bütün potansiyelini iletebilmesini sağlıyor.

Lamborghini Murciélago LP 670-4 SuperVeloce üstün performansı, jilet kadar keskin hassasiyeti ve yüksek hızlardaki fevkalade dengesiyle, gelişmiş spor otomobil sürücüleri için, en üst düzeyde bir performans otomobili.

Lamborghini Murciélago yeniden tasarlandı

Bu süper spor otomobil kapsamlı olarak yeniden tasarlandı ve yeni ön ve arka kısımlara, yenilikçi bir motor kapağına ve iki aerodinamik ayar sunan biri küçük diğeri büyük iki arka kanada kavuştu. Alkantara ve karbon fiber barındıran iç kısım, amaç odaklı ve minimalist bir kabin sunuyor.

Ağırlıktaki 100 kilogramlık kayda değer azalmayı elde edebilmek için Lamborghini Murciélago LP670-4 SuperVeloce, kapsamlı olarak elden geçirildi ve şasiden motora ve şanzımana ve hatta iç kısma varıncaya kadar, neredeyse her yönden yeniden geliştirildi.

Motor gücünün 640 bg’den 670 bg’ye çıkması optimize edilmiş valf zamanlamasının ve elden geçirilmiş emme sisteminin bir sonucu. Önemli ölçüde değiştirilmiş, büyük ölçüde artırılmış bastırma kuvvetine sahip aerodinamik yapı, aracın çok yüksek hızlardaki dengesini kayda değer biçimde artırıyor.

Standart olarak takılan küçük arka spoiler ile azami hız 342 km/s oluyor; büyük “Aeropack Kanadı” getirdiği ilave bastırma gücüyle biraz daha düşük olan 337 km/s’lik bir azami hız sağlıyor.

Aotomubili Lamborghini’nin Başkanı ve CEO’su Stephen Winkelmann, “Yeni Lamborghini Murciélago LP670-4 SuperVeloce marka felsefemizin sistematik devamı,” diyor ve şöyle devam ediyor:

“Neredeyse bütün diğer otomobillerden daha aşırı ve ödünsüz. SuperVeloce çok başarılı Murciélago serimizin yeni en üst modeli olarak üstün sürüş dinamikleri sergilemekle kalmıyor, aynı zamanda şirketimizin teknolojik uzmanlığına da yeni bir kanıt oluşturuyor. Müşteriler tam anlamıyla eşi benzeri olmayan bir sürüş tecrübesi yaşamayı bekleyebilirler.”

Boylamasına monte edilmiş 6,5 litrelik V12 motor 6.500 devirde krank miline 660 Nm tork veriyor; maksimum güce 8.000 devirde, saniyede ortalama 23,7 metrelik bir piston hızıyla ulaşılıyor… Bu neredeyse yarış motorlarıyla karşılaştırılabilecek bir değer.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*