Mercedes-Benz’den çevreci otobüs Citaro FuelCell Hibrit

Mercedes-Benz'in, Haziran ayından itibaren tamamen sessiz çevreci Citaro FuelCell Hibrit otobüsleri piyasaya süreceği bildirildi.

Mercedes-Benz’den çevreci otobüs Citaro FuelCell Hibrit

Mercedes-Benz’in, Haziran ayından itibaren tamamen sessiz çevreci Citaro FuelCell Hibrit otobüsleri piyasaya süreceği bildirildi.

Şehir otobüsleri Mercedes-Benz’in genel sıfır emisyon planının ve Daimler’in Shaping Future Transportation (Geleceğin Ulaşımını Şekillendirme) girişiminin bir parçası.

Bu yeni hibritler Avrupa’da birçok büyük şehrin içinde ve çevresinde gerçekleştirilecek büyük ölçekli bir filo testi kapsamında test edilecek.

Bu halk otobüslerinin kökeni 1990’ların ortasında başlatılmış NEBUS araştırma konseptlerine dayanıyor. Bu konseptten önce bir dizel-elektrik hibriti, şimdi de FuelCell hibriti ortaya çıktı.

Yakıt hücreli otobüslerin 36 adedi yaklaşık iki milyon kilometre yol yapılan dört yıllık bir teste tabi tutuldu.

Mercedes-Benz’in yeni yakıt hücreli otobüsü gücünü lityum iyon pillerden alan elektrik motorlarla çalışıyor. Bu nedenle Mercedes-Benz yetkilileri otobüslerinin hidrojen tüketiminin benzer yakıt hücreli otobüslerle karşılaştırıldığında önemli ölçüde az olduğunu iddia ediyor.

Aynı zamanda otobüslerinin neredeyse tamamen sessiz olduğunu da söylüyorlar.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*