Mercedes’in 2020 planları

Mercedes İcra Kurulu Başkanı, Mercedes’in 2020 itibariyle dünya çapında lüks otomobiller kategorisinde yeniden liderliği ele geçirmesi için çalıştıklarını belirtti.

Mercedes’in 2020 planları

Mercedes İcra Kurulu Başkanı, Mercedes’in 2020 itibariyle dünya çapında lüks otomobiller kategorisinde yeniden liderliği ele geçirmesi için çalıştıklarını belirtti.

Daimler AG İcra Kurulu Başkanı Dieter Zetsche bir Alman gazetesine verdiği röportajda 2020 itibariyle otomobil üreticisinin lüks otomobil pazarında Audi ve BMW’yi geride bırakarak ilk sıraya yükseleceğini umduğunu söyledi.

Zetsche Boerse-Zeitung’da yayınlanan röportajda, “En geç 2020’de rakiplerimizi geride bırakacağımıza güvenim tam,” dedi.

Zetsche bu hedefe kendisi görevdeyken erişilmesini ümit ettiğini söyledi. Zetsche’nin mevcut sözleşmesi Aralık 2013’e kadar sürüyor, ama bu sürenin Şubat’ta üç yıl uzatılması bekleniyor.

Daimler Ekim’de bu yıl yıllık işletme kârının hedefin 1 milyar avro (2,36 milyar lira) altında kalacağını açıkladıktan sonra 2014’ün sonuna kadar Mercedes-Benz bölümünün masraflarını 2 milyar avro (4,72 milyar lira) azaltmayı vaat etmişti.

Zetsche gazeteye Mercedes’in kompakt araç pazarında ve Çin’de rakipleriyle boy ölçüşemediğini söyledi.

Avrupa’daki borç krizi talebi azalttığı için, Almanya’nın lüks otomobil üreticileri ABD ve Çin’de araç satarak büyümelerini korudular.

BMW, Audi ve Mercedes-Benz’in hepsi bu yıl satış rekoru kırmayı amaçlıyor; buna karşılık Avrupa’daki kitle-pazarı rakipleri bölgede son 17 yılın en düşük satışını yapmaya hazırlanıyor.

BMW’nin gelecek yıl lüks otomobil endüstrisindeki hâkimiyetini perçinlemesi bekleniyor. Endüstri araştırmacısı IHS Automotive’in tahminlerine göre Münih merkezli otomobil üreticisi, 2013’te satışlarını yüzde 4,6 arttırarak 1,54 milyon araca çıkarırken Audi de yüzde 1,1 büyüyerek 1,44 milyon satış yapacak.

IHS’nin tahminine göre geçen yıl satış bakımından Audi’nin gerisinde kalan Mercedes gelecek yıl 1,46 milyon adet satış yaparak yeniden ikinciliğe yükselecek.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*