Mercedes’in hibrid modeli F700’ün detayları

Mercedes’in, uzun zamandır petrole olan bağımlılığını azaltmak için çalıştığı ve bu amaçla bazı modeller geliştirdiği uzun zamandır biliniyordu. İşte bu amaçla geliştirilen F serisi araçlarından Mercedes-Benz F700 konsept model ve özellikleri.

Mercedes’in hibrid modeli F700’ün detayları

Mercedes’in, uzun zamandır petrole olan bağımlılığını azaltmak için çalıştığı ve bu amaçla bazı modeller geliştirdiği uzun zamandır biliniyordu. İşte bu amaçla geliştirilen F serisi araçlarından Mercedes-Benz F700 konsept model ve özellikleri.

Mercedes, 2015 yılına kadar petrol ile olan tüm ilişkisini kesmek istiyor. Alman otomotiv devi Mercedes, 7 yıl içinde petrol ile çalışan otomobil üretimini tamamen bitirmeyi planlıyor. Bu amaçla yakıt hücreleri kullanan, elektrik veya bio-yakıt ile çalışan yeni modeller üzerinde çalışıyor. Şu anda dahi firma İspanyada yeni motor teknolojilerini test etmekte.

Mercedes, F serisi olarak adlandırdığı ve tamamen yeni teknolojilerle donattığı aracında olabildiğince petrole olan bağımlılığını azaltmaya çalıştığını kanıtlıyor. F700 konsept aracında herkesin dilinde olan turbo şarjlı DiesOtto motor kullanılmış. Mercedes Benz mühendisleri tarafından geliştirilen yeni motor çalışma prensibi olarak dizel motorlara benziyor. Adını dört zamanlı motorların mucidi August Otto ve dizel motorun mucidi Rudolph Diesel’den alan ‘DiesOtto’ benzinli motorların geleceği açısından önemli bir adım olarak görülüyor.

Otomobillerin de saldığı ve sera gazı etkisi yaparak küresel ısınmaya neden olan kirli gazlar, herkesin olduğu gibi otomobil üreticilerinin de bir numaralı gündem maddesi haline geldi. İlk olarak Toyota Prius, Honda Civic Hybrid ve Daha sonra Volkswagen hibrid olmayan ancak ürettiği güce oranla çok az yakan TSI motorunu yollara sürerek çevrecilik rekabetine yeni bir boyut kazandırdı. Mercedes ise bu motor teknolojisi ile bir adım öne geçmiş oldu.

Volkswagen’in 1.4 lt 170 HP güç üretebilen TSI motoruna meydan okuyan Mercedes, 4 silindirli, direkt enjeksiyonlu, değişken subap zamanlamalı ve turbo şarjlı 1.8 litrelik motordan tam 241 HP güç ve 400 Nm tork elde edebiliyor. Bu verilerde 1.8tonluk araç 0-100km hızlanmasını 7.5 saniyede gerçekleşirken, harcadığı yakıt ise S serisi gibi büyük bir otomobile rağmen sadece 6.1 litre.

Firma, Diesotto motoru 2010 yılında tanıtmayı planlamakta. Buna bağlı olarak motora ek elektrik motoru takviyesi de yapılarak daha düşük tüketimler elde edilmesi de olasılığı bulunmakta. Bu sayede Mercedes 2015 yılında petrole olan ihtiyacını en aza indirmeyi planlamakta ve başarılı olacağı da kesin gözüküyor.

F700 konseptini de biraz değinelim. Takma adı, kullandığı gelişmiş süspansiyon sisteminden dolayı Uçan Halı olan çekici, kaslı, S serisi kadar da prestijli bir araç. Araç oldukça büyük ve 5 kişilik yolcu kapasitesi bulunmakta. Ayrıca araçta 51cmlik plazma televizyon ile beraber sinema surround ses sistemi de yer alıyor.

Sürücü tarafında ise tamamen bilgisayar kontorllü bir araçla karşılaşmaktasınız.

Mercedes-Benz F700 konsept foto galeri

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*