Mobilya ustalarından ahşap otomobil

Trabzon'da iki mobilya ustası tarafından kaportası ve iç aksamının bazı bölümleri ahşap ile yapılan otomobil ilgiyle karşılandı.

Mobilya ustalarından ahşap otomobil

Trabzon’da iki mobilya ustası tarafından kaportası ve iç aksamının bazı bölümleri ahşap ile yapılan otomobil ilgiyle karşılandı.

Trabzon Valisi Recep Kızılcık, “Laz Rover” adı verilen otomobil ile valilik önünde tur attı.

Köprübaşı ilçesine bağlı Beşköy beldesinde mobilya ustaları Mustafa Kaya ve Hasan Yazıcı, eski bir otomobilin yürüyen aksamını kullanıp, kaporta, konsol ve iç döşemesini ahşaptan yaptı. Benzinli motora sahip ve saatte 120 kilometre hıza ulaşabilen otomobil, ahşap kaporta ve döşeme dolayısıyla 1.5 ton ağırlığında.

Mobilya ustaları, Laz Rover”i Beşköy Belediye Başkanı Yahya Narmanlı’yı da yanlarına alarak Trabzon Valiliği önüne getirdiler.

Burada otomobili inceleyen Vali Kızılcık, Narmanlı ve Kaya’dan otomobil hakkında bilgi aldı. Otomobili yapan ustalara ve belediye başkanına teşekkür eden Kızılcık, Karadeniz insanının becerikliliğini, üretkenliğini bir kere daha ortaya koyduğunu ifade ederek, şunları söyledi:

“Son yıllarda Başbakanımızın yerli otomobil yapma hususunda bir arzusu vardı. Dünyada fark edilen istikrarlı bir ülke konumundayız. Yeni markalar yaratma peşindeyiz. Bu anlamda bu kardeşlerimizin yaptığı bu güzel inevasyonun bu alanda daha büyük şirketlerimize esin kaynağı ve örnek olması gerektiğini düşünüyorum. Beşköy’de ağaç işçiliği iyi bir noktada. Arkadaşlarımız genç yaşta bu eseri ortaya koymuşlar ise bize düşen onların önünü açmak ve katma değeri yüksek ürünleri üretmelerini sağlamaktır. İnşallah bu eser İstanbul ve Ankara günlerinde de görücüye çıkar.”

Beşköy Belediye Başkanı Narmanlı ise amaçlarının yörede neler yapılabildiğini gösterip, beldelerini ve yöreyi tanıtmak olduğunu vurgulayarak, “İki marangoz ustamız ile böyle bir proje ortaya çıkardık. Yaklaşık 30 bin liraya mal olmuş bu aracımızın maddi yönünden çok fikriyatı önemliydi. Üç aydan beri bu projeyi yürütüyorduk. Çok güzel bir sonuç aldık” dedi.

Vali Kızılcık daha sonra Narmanlı’nın kullandığı araçla valilik önünde tur attı.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*