MTV’yi daha az ödemek mümkün mü?

2013 yılı için Motorlu Taşıtlar Vergisi’nin birinci taksit ödemeleri 31 Ocak Perşembe günü sona eriyor. İşte gib.gov.tr'den yapılacak ödemelerin miktarları ve daha az MTV ödemek için yapılabilecekler...

MTV’yi daha az ödemek mümkün mü?

2013 yılı için Motorlu Taşıtlar Vergisi’nin birinci taksit ödemeleri 31 Ocak Perşembe günü sona eriyor. İşte gib.gov.tr’den yapılacak ödemelerin miktarları ve daha az MTV ödemek için yapılabilecekler…

Motorlu Taşıtlar Vergisi mükellefleri, 2013 yılı MTV’nin birinci taksitini şu yöntemleri kullanarak ödeyebilecekler;

“Kredi kartı ile Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı’nın internet sayfasında (www.gib.gov.tr) yer alan İnternet Vergi Dairesi/Sık Kullanılanlar/Motorlu Taşıtlar Sorgulaması ve kredi kartı ile ödeme bölümüne giriş yapılarak, anlaşmalı bankaların internet bankacılığını kullanarak veya doğrudan bankalara başvurarak, MTV yönünde mükellefiyet kaydının bulunduğu vergi dairesi müdürlüğüne veya MTV’yi tahsile yetkili diğer vergi dairesi müdürlüklerine başvurarak.”

Motorlu Taşıtlar Vergisi hangi kartlarla ödenir?

Vergilendirme sürecinde tarhiyatın yani hesaplamanın ne şekilde olacağı ile ilgili olarak Vergi Usul Kanunu, tüm hesaplanacak vergiler için yapılacak tarhiyatın kanunda belirtilen matrah ve nispetler üzerinden yapılacağını hükme bağlamıştır.

Motorlu Taşıtlar Vergisi neyin üzerinden hesaplanacak?

Bu noktada açıklanması gereken bir kavram da matrah kavramı; matrah vergi hukukunda verginin üzerinden hesaplanacağı şeyi ifade etmektedir. Yani verginin neyin üzerinden hesaplanacağı ve buna hangi oranın isabet ettirileceği kanunla belirtilmiştir.

Hacmine göre 2013 araç vergileri

Motorlu Taşıtlar Vergisi açısından bakıldığında verginin üzerinden hesaplandığı şey yani matrah olarak aracın cinsi, yaşı ve motor silindir hacmi operatif değişkenler olarak sıralanmaktadır. Yani herhangi bir araç için ödeyeceğiniz vergi söz konusu aracın yaşına, cinsine ve motor silindir hacmine göre değişiklik göstermektedir.

Aracın kasko değeri önemli

Bu önbilgiden sonra motorlu taşıtlar motorlu Taşıtlar Vergisi için hesaplanacak vergisel büyüklükte bir avantaja dikkat çekmek yerinde olacaktır. Motorlu Taşıtlar Vergisi için hesaplanacak büyüklükte MTV’ye esas araç için hesaplanan vergi tutarı kasko değerinin % 5’inden fazla ise ödenecek MTV bir alt tarifeden ödenebilmektedir. Bunun için yapılması gereken aslında çok basit bir işlem öncelikle MTV’ye esas araç için kasko değerinin hesaplanması gerekmektedir.

Alt tarifeden Motorlu Taşıtlar Vergisi ödemek mümkün

İlk olarak Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği (TSRSB) tarafından araçların marka, model ve üretim yılına göre değerlerinin sıralandığı aylık olarak yayınlanan araç kasko değer listesinden aracın kasko değeri bulunarak bunun % 5’i hesaplanmalıdır. Daha sonra Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından Motorlu Taşıtlar Vergisi’nin hesaplanması için kurulan internet vergi dairesinden (https://intvd.gib.gov.tr/internetvd/index.jsp) aracın vergisi hesaplanacaktır. Buna göre ödenecek MTV tutarı, aracın kasko değerinin % 5’inden fazla ise bir alt tarifeden MTV ödemek mümkün olabilecektir. Bununla birlikte bir alt tarifenin de kasko değerinin % 5’inden fazla olması durumunda tekrar bir alt tarifeye inilmesi söz konusu olmayacaktır. Söz konusu avantajdan yararlanmak için sigorta acentelerinin düzenlediği bildirim formu ile vergi dairesine başvurmak gerekmektedir.

Zaman aşımı süresine dikkat

Basit bir örnek yardımıyla açıklamak gerekirse; örneğin 2005 model yani 8 yaşında 3.800 cm3 motor silindir hacmine sahip bir otomobilin 2013 yılı için hesaplanan kasko değerinin % 5’i, 4 bin TL olarak bulunmaktadır. Bu bilgiler ışığında söz konusu araç için hesaplanan 2013 yılı MTV tutarı 5 bin 844 TL olarak bulunmaktadır. Yani aracın kasko değerinin % 5’i ödenmesi gereken MTV tutarından fazla olduğundan bir alt tarifeden vergilendirilerek mükellef daha az ödeyecektir. Burada dikkat edilmesi gereken bir husus da önceki yıllarda ödenen fazladan MTV tutarının iade alınabilmesidir. Ancak bu vergilerde zamanaşımı süresinin 5 yıl olduğu dikkatten kaçırılmamalıdır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*