ODTÜ’de çarpışma testi laboratuvarı açıldı

Ortadoğu Teknik Üniversitesi’nde “Taşıt Güvenliği Birimi Hasarsız Çarpışma Test Laboratuvarı” açıldı.

ODTÜ’de çarpışma testi laboratuvarı açıldı

Ortadoğu Teknik Üniversitesi’nde “Taşıt Güvenliği Birimi Hasarsız Çarpışma Test Laboratuvarı” açıldı.

Yaklaşık 2 bin 300 metre alana kurulan laboratuvarda, otomobil ile yük ve yolcu taşıyan tüm ticari araçlarda kullanılan koltuk, emniyet kemeri, hava yastığı ve bagaj kısıtlayıcı sistemler için önden çarpma, arkadan çarpma ve whiplash (düşük hızlarda arkadan çarpmalarda boyun incinmesi) konusunda testler yapılabilecek.

Açılışın ardından gerçekleştirilen testte, özel dizayn edilmiş bir mankenin oturtulduğu “test aracına” yaklaşık 16 km hızla arkadan çarpıldı. Rektör Pof. Dr. Ahmet Acar, törende yaptığı konuşmada, üniversitelerin araştırma misyonu çerçevesinde böyle bir laboratuvarı yaptıklarını belirterek, ulusal sanayinin gelişimine katkı sağlamak istediklerini söyledi.

ODTÜ-BİLTİR Merkezi Başkanı Prof. Dr. Mustafa İlhan Gökler de böyle bir laboratuvarın Türkiye’de ilk defa kurulduğunu belirterek, Avrupa’da hiçbir ülkenin üniversitesinde böyle bir altyapının olmadığını söyledi.

İlhan, Türkiye’ye böyle bir teknik altyapıyı kazandırdıkları için gurur duyduklarını ifade ederek, şu bilgileri verdi:

“Bu projeyi otomotiv sektörü heyecanla bekliyordu. Türkiye’nin araştırma ve geliştirme potansiyelini artıracak, teknoloji alanında önemli ilerlemeleri sağlayacak bir altyapı bu. Gelecek nesillere kalabilecek bir eser. Otomotiv sektörü Türkiye’nin öncü bir sektörü ve geçtiğimiz senelerde ihracat şampiyonu oldu. Devlet Planlama Teşkilatı da bu konuda bize çok ciddi bir destek sağlayarak, bu altyapıyı kurmamızı sağladı. Bu bir başlangıç, gittikçe gelişecek bir altyapı bu. Amacımız, bu alanda bir mükemmeliyet merkezi haline gelmek, Türkiye’de ve dünyada kazalarda sıfır ölüme ulaşmak konusunda gerekli desteği ve altyapıyı sağlamak.”

İlhan, Türkiye’deki otomobil fabrikalarının “çarpışma testlerini” yurt dışında yaptırmasının para ve zaman kaybına yol açtığını kaydederek, kurulan laboratuvarla bunun önüne geçileceğini ifade etti.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*