Porsche Panamera Platinum Edition

Porsche, "4 kapılı spor otomobil" kavramını ortaya çıkaran Panamera modelini Platinum Edition serisi ile yeniden şekillendirdi.

Porsche Panamera Platinum Edition

Porsche, “4 kapılı spor otomobil” kavramını ortaya çıkaran Panamera modelini Platinum Edition serisi ile yeniden şekillendirdi.

Alman lüks spor otomobil üreticisi Porsche, en çok satan modeli Panamera’ya Platinum Edition isimli bir paket ekledi.

Satışlarda yüzde 25 paya ulaşan dizel motor, düşük tüketimi ve zengin donanımıyla artık daha iddialı. Porsche’nin patronlar için geliştirdiği sporcusu Panamera, kısa sürede markanın en fazla satılan modeli haline geldi.

Dizel motor

Geçtiğimiz yılı Türkiye’de 497 adetlik satışla kapatan Alman lüks spor otomobil üreticisi, ‘4 kapılı 911’ olarak tanımlanan Panamera’yla hızlı bir büyüme kaydetti. 2008’de Türkiye’de 154 araç satan marka, dizel modellerin gelmesiyle ciddi bir ivme yakaladı. Öyle ki markanın satışları 5 yılda tam yüzde 222 arttı.

Bu artıştaki en büyük payı da Panamera’nın dizel motor seçeneği sağladı. Bu versiyon, markanın Türkiye’de sattığı toplam araç sayısında yüzde 25’lik paya ulaştı. Bir başka deyişle Türkiye’de satılan her 4 Porsche’den biri Panamera dizel oldu.

Logo her yerde

Panamera Diesel Platinum Edition modelinde, iç tasarım da farklılaşıyor. Araçta Platinum Edition logosunu taşıyan kapı eşik korumaları, siyah ve luxor beji olmak üzere iki renkli kısmı deri iç döşeme ve uyumlu paspaslarla tüm koltukların kafalıklarına işlenmiş Porsche logosu yer alıyor. Birçok teknoloji ve donanım standart olarak sunuluyor. Bunlar arasında ön park asistanı, Porsche logolu 19 inçlik Panamera turbo jantlar, otomatik kararan iç ve dış aynalar ve ısıtmalı ön koltuklar çok fonksiyonlu, 7 inç TFT dokunmatik ekranlı, navigasyonmodüllü Porsche Communication Management (PCM) iletişim sistemi.

Hem benzinli hem dizel

Aracın bu başarısına kayıtsız kalamayan marka, bu modeli tercih edenlere özel bir paket geliştirdi. 4 kapılı spor otomobil kavramını geliştiren Panamera, Platinum Edition serisiyle yeniden şekillendi.

Dış ve iç tasarımındaki yeniliklerle farklılaşan araç, bu paketi sadece V6 benzinli ve V6 dizel versiyonla satışa sunacak. Platinum Edition’da, diğer modellerde opsiyon olan donanımlar, standart hale getirilmiş. Yeni pakette sunulan farklılıklar ilk görüşte göze çarpıyor. 5 farklı gövde rengi seçeneği Sis farlarının altında, yan hava çıkışlarında, yan aynaların alt kısımlarında, bagaj kapağındaki gümüş platinyum dokunuşları, aracın Panamera ailesinin diğer üyelerinden ayıran özellikleri olarak öne çıkıyor. Bu özel seri, beş farklı gövde rengi seçeneğiyle sunuluyor. Siyah veya beyaz renk, standart,metalik bazalt siyahı, metalik maun ve metalik karbon grisi ise opsiyonel olarak tercih edilebiliyor.

475 bin liradan başlıyor

Türkiye’de 200 bin eurodan (yaklaşık 475 bin lira) başlayan fiyatlarla satılan Porsche Panamera dizelde 3 litrelik V6 motor kullanılıyor. 250 beygir güç ve 550 nm tork üreten ünite, ağırlığı 1.8 tonu bulan araca başarılı bir performans sağlıyor. 0-100 km/s hızlanmasını 6.8 saniyede tamamlayan aracın ulaşabildiği maksimum süratse 242 km/s. 8 ileri Tiptronic S şanzımanla kombine edilen motor performanslı olduğu kadar tutumlu da. Fabrika verilerine göre ortalama tüketimi 6.5 litre olan araç, 80 litrelik deposuyla 1200 kilometrenin üzerinde menzil vadediyor.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*