Porsche’un eski yöneticisine manipülasyon suçlaması

Porsche’nin eski İcra Kurulu Başkanı Wendelin Wiedeking, Volkswagen’i satın almak için piyasayı manipüle etmekle suçlandı.

Porsche’un eski yöneticisine manipülasyon suçlaması

Porsche’nin eski İcra Kurulu Başkanı Wendelin Wiedeking, Volkswagen’i satın almak için piyasayı manipüle etmekle suçlandı.

Soruşturma üç yıldır devam ediyor

Porsche’nin eski İcra Kurulu Başkanı Wendelin Wiedeking ile eski Baş Mali Görevlisi Holger Harter Volkswagen Grubu’nu satın almak amacıyla piyasayı manipüle etmek için opsiyon kullanmakla suçlandılar.

Bu suçlama, Porsche’nin 2008’de VW’yi satın almak istediğini inkâr ederek yatırımcıları yanlış yönlendirdiği iddialarına dair üç yıldır devam eden soruşturmanın ardından geldi.

Şirket o yılın Ekim ayında Volkswagen’in kontrolünü ele geçirmeye yönelik bir planı açıklamıştı.

Stuttgart’taki savcıların sözcüsü Claudia Krauth, “Soruşturma, şüphelilerin en geç Şubat 2008’de Porsche’nin Volkswagen’deki hissesini 2009’un ilk çeyreği itibariyle yüzde 75’e çıkararak şirketi devralmaya hazırlanmaya karar verdiklerini ortaya çıkardı,” dedi.

Hisse fiyatını etkileyen açıklamalar

Sözcü Krauth, Porsche’nin 10 Mart-2 Ekim 2008 arasındaki dönemde VW’deki hissesini yüzde 75’e çıkarmayı planladığını en az beş kere inkâr ettiğini belirterek, bu inkârların VW’nin hisse fiyatını etkilediğini kaydetti.

Şimdi Stuttgart Bölgesel Mahkemesi’nin davanın devam edip etmeyeceğine karar vermesi gerekiyor.

Harter şu anda kendisinin başka Porsche yöneticilerinin 10 milyar avroluk (23,6 milyar lira) bir krediyi yeniden finanse ederken yalan beyanlarda bulunduğunu iddia eden ilgili bir davada yargılanıyor.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*