Renault’nun elektrikli araçları

Eylül ayından itibaren Türkiye’de satışa sunulacak olan Fluence Z.E., 26 bin 300 Euro’luk bir fiyat etiketine sahip olacak. Aylık 79 Euro pil kirası ödenecek olan otomobilden şimdiye kadar 661 adet sipariş alınmış.

Renault’nun elektrikli araçları

Eylül ayından itibaren Türkiye’de satışa sunulacak olan Fluence Z.E., 26 bin 300 Euro’luk bir fiyat etiketine sahip olacak. Aylık 79 Euro pil kirası ödenecek olan otomobilden şimdiye kadar 661 adet sipariş alınmış.

Türkiye’de alınan 661 siparişten birisi Başbakan R. Tayyip Erdoğan’a ait. İşte elektrikli Fluence’in bilinmeyen detayları…

Renault’nun elektrikli araçları Kangoo Express Z.E. ve Fluence Z.E. Türkiye yollarında idi. Uluslararası tanıtım kapsamında sergilenen araçlardan Fluence Z.E., Türkiye’de 26 bin 300 Euro civarında bir fiyat etiketiyle satılacak.

Tüm dünyada elektrikli araçların kullanımının yaygınlaştırılması amacıyla, Renault-Nissan İttifakı hükümetlerle, belediyelerle, enerji kuruluşlarıyla ve diğer çözüm ortaklarıyla işbirliği yaklaşımı sürdürüyor. İttifak, elektrikli araçların 2011 yılından itibaren kitlesel satışı amacıyla pazarları ve altyapıları hazırlamak için bugüne kadar tüm dünyada 60’ın üzerinde anlaşma imzaladı. Türkiye’deyse bu konuda ortaklığa gidilen şehirler İstanbul, Ankara ve G. Antep olarak sıralanıyor.

Sıfır salım hedefi çerçevesinde, Renault tüketicilere yenilikçi bir edinme şekli sunacak. Bu kapsamda, ilk kez olarak aracın ve bataryaların mülkiyeti birbirinden ayrılacak. Araçlarını satın alabilecek veya kiralayabilecek olan tüketiciler batarya kirası ile yaşamlarını kolaylaştıracak yeni hizmetler içeren bir abonelik sözleşmesi imzalayacaklar.

Renault Sıfır Salınımlı ilk dört modelini 2011’den itibaren dört farklı fabrikada üretecek. Fransa’da, Renault Zoe Z.E.’nin habercisi olduğu aracı Paris yakınlarındaki Flins fabrikasında ve Kangoo Express’in elektrikli versiyonlarını da ülkenin kuzeyindeki Maubeuge fabrikasında üretecek. Renault Twizy Z.E. Konsept kavramında yaratılacak üretim modeli İspanya’da Valladolid fabrikasında üretecek. Elektrikli Fluence ise Türkiye’de Bursa’da Oyak Renault Otomobil Fabrikaları’ndaki bantlardan çıkacak.

Belediyelerle ortak çalışılıyor

Renault-Nissan ittifakı elektrikli otomobil projesine 4 Milyar Avro yatırım yapmış ve 2 bin personel ile çalışmayı sürdürüyor.

Özel bataryalar kullanılıyor

Son nesil lityum-iyonlu bataryalar yana yana iki sıra halinde konumlandırılmış olan 48 güç modülünden oluşuyor. Bir laptop büyüklüğünde olan bu modüllerin her biri 4 elementer hücre içeriyor. Akımın üretilmesini veya enerjinin stoklamasını sağlayan elektro-kimyasal reaksiyonlar bu hücrelerin içinde meydana geliyor. Bu modüllerin her birinin 4 hücresi 8,4V, bataryayı oluşturan 48 modülün tamamı ise 400V üretiyor.

Eski kuşak nikel-metal-hidrürlü bataryalara nazaran bu bataryaların performansları, menzil, performans, dayanıklılık, güvenlik başta olmak üzere her alanda daha yüksek.

Bu Lityum-iyonlu bataryalarda şarj belleği etkisi bulunmuyor. Bilindiği gibi klasik bataryalarda bu etki bir dizi eksik şarj sonrasında gözlenmekteydi ve kapasite düşüşüne neden oluyordu. Bataryalar hiçbir bakım gerektirmiyorlar ve ortalama 6 yıllık bir süre boyunca kapasitelerinin yüzde 80 ilâ 100’ünü koruyorlar. Ayrıca kapasitesi azalmaksızın kısa sürelerle de şarj edilebiliyorlar. Bataryanın soğutulması alüminyum karterinin ısı dağıtma özelliği sayesinde çevre hava akımıyla gerçekleşiyor. Enerji kapasitesi, daha önceki nesillere göre bir devrim niteliğinde. Lityum-iyon bataryalar 100 Wsaat/kg üretiyorlar. Bu rakam, kurşunlu bataryalar için 25, NiMh bataryalar için 63’tür.

Öte yandan, lityum-iyonlu bataryalar geri dönüşümlüler ve Renault-Nissan İttifakı halen otomobil bataryalarını toplama ve geri dönüştürme proses ve kanalları ile ilgili çalışmalar yapıyor. Lityum, manganez oksit veya demir fosfat ve grafit gibi toksik olmayan bileşenlerden oluşan lityum-iyonlu bataryaların, nikel-kadmiyumlu eski tip bataryaların aksine çevre için hiçbir tehlike oluşturmuyorlar.

Şarj 3 farklı yöntemle olacak

Standart şarj: Geleneksel bir prizle evdeki elektrik şebekesinden veya profesyonel bir elektrik şebekesinden yapılır. Şebekenin gücüne göre şarj 6 ile 8 saat arasında sürer.

Hızlı şarj: Sanayi elektriği kullanılır. 30 dakikada yüzde 80 şarj oranına erişilebilir.

Batarya değiştirme istasyonları (Quickdrop): Özel bir istasyonda hızlı batarya değişimi yapılır. İçinde bulunduğumuz yıl bu istasyonlardan yüz kadarı hizmete girmiş olacak ve Renault Fluence Z.E.’nin pazara sunulmasına eşlik edecek.

Renault’nun elektrikli araçlarında, akıllı bir navigasyon sistemi bulunacak ve sürekli şekilde bataryanın şarj düzeyinin aracı daha ne kadar mesafe götürebileceğini (ve en yakın şarj istasyonunun veya batarya değiştirme istasyonunun nerede olduğunu gösterecek.

Elektrik çarpma riski yok

Elektrikli otomobillerde en çok merak edilenlerden birisi güvenlik. Renault özel sistemleri sayesinde elektrikli otomobillerin her türlü hava koşulunda ve durumda içten yanmalı modeller kadar güvenli olduğunu iddia ediyor. Bu güvenlik önlemlerini şu şekilde sıralayabiliriz.

Batarya

250 kg’lik bir bataryanın bir araca yerleştirilmesinin doğal olarak bir takım etkileri olacaktır ve darbe veya çarpışma durumlarına karşı kasanın yapısı için birtakım özel takviyeler gerekmektedir. Batarya yakıt deposu kadar hassas bir unsur olduğundan, aynı şekilde, modüllerinin bütünlüğünün garantiye alınması için takviyeli bir korumaya sahiptir. Çok sayıda çarpışma testi yapılarak bataryanın direnci denenmiş ve onaylanmış ve aracın içindeki optimum konumu belirlenmiş.

Kablolar

Kabloların araç içindeki geçiş yolları optimize edilerek akım kesilmesi riskleri ortadan kaldırılmış. Ayrıca, şiddetli bir darbe halinde, akım anında otomatik olarak kesilmektedir. Diğer yandan, bataryanın günlük kullanımda aşırı ısınmaması için, sıcaklık sürekli şekilde kontrol altında tutulmakta ve bataryanın elektronik yönetimi aşırı ısınmalara izin vermemekte.

Elektromanyetik uyumluluk

Elektrikli aracın elektronik, elektrik ve elektroteknik donanımlarının tümü (örneğin elektrikli motorun kumandası, şarj sistemi ve bataryası), Renault CEM şartnamesindeki normları yerine getirmekte. Bu şartname, Avrupa yönetmeliğinden daha sıkı hükümler içermektedir. Bu şartların yerine getirilmesi, aracın içindeki ve dışındaki radyo frekansı sistemlerinin bütünlüğünü ve çalışmasını garanti ediyor.

Kullanım ve bakım

Kullanıcı, kullanma kılavuzundaki talimatlara uygun olarak aracının günlük bakımını gerçekleştirebilir. Motor bölmesine müdahale esnasında elektrik çarpması türünden kazaların önlenmesi için korumalar mevcut.

Aracın güç elektrik şebekesinin yalıtım ve sızdırmazlığı, bütün diğer araç türlerinde olduğu gibi, öngörülebilir kullanım durumlarında (örneğin dereden geçiş gibi) güvenlik sağlanacak şekilde tasarlanmıştır. Sele maruz kalma veya aracın suya batması gibi olağan dışı durumlarda, suyun neden olduğu hasar, insanlar ve çevre için özel bir risk teşkil etmeyecek.

Renault’nun elektrikli otomobilleri 30 km/s hızın altındaki hızlarda çok sessizdir. Aracın sessiz çalışma sakıncalarını önlemek için, Renault suni bir gürültü üretilmesi üzerinde çalışmakta.

Fluence Z.E.’nin özellikleri

– 4750 mm uzunluk ile içten yanmalı Fluence versiyonlarından 13 cm daha uzun.
– Şarj girişleri ön iki çamurlukta otomobilin hem sağında hem solunda bulunuyor.
– Karoserde aerodinamik iyileştirmeler için eklentiler bulunuyor.
– Bagaj hacmi 300 litre.
– Fluence Z.E’nin elektrik motoru bobinajlı rotorlu senkron tip bir motor. Maksimum gücü 70 kW olup 10.500 d/d’da elde ediliyor ve maksimum torku 226 Nm.’ye ulaşıyor. Motorun ağırlığı 160 kg.
– Fluence Z.E’de kullanılan lityum-iyon bataryanın enerji kapasitesi 22 kW/s. Seri üretim modelde batarya 300 dm3’lük (VDA/ISO) bir bagaj hacmini koruyacak şekilde arka koltuk sırtlığının gerisine yerleştirilecek. Ağırlığı 250 kg. Yavaşlama anında enerji geri kazanımı sistemi, bataryaların şarj edilmesini sağlıyor.
– Şasi artan ağırlığı karşılayabilmek için güçlendirilmiş.
– Goodyear tarafından geliştirilen düşük yuvarlanma dirençli ekonomi sağlayan lastikler kullanılıyor.
– ABS ve ESC artan ağırlığı karşılamak için yeniden yapılandırılmış.
– Fluence Z.E Türkiye’de Bursa Oyak Renault Otomobil Fabrikaları’nda içten yanmalı Fluence versiyonlarıyla aynı üretim bantlarında üretilecek.
– Menzili karma kullanımda 185 km olacak.
– En yüksek hızı 135 km/s ile sınırlandırılmış.
– Ağırlığı 1453 kg.

Kangoo Express Z.E.’nin özellikleri

– Renault’nun Fransa’nın kuzeyindeki M.C.A. (Maubeuge Carrosserie Automobile) fabrikasında üretilecek.
– İçten yanmalı Kangoo versiyonlarıyla benzer boyutlara ve yükleme kapasitense sahip. Boyu 4210 mm, yükleme hacmiyse 3000-3500 litre arasında değişecek.
– Şarj girişi sağ farın hemen yanında çamurluk üzerinde olacak.
– Düşük sürtünme dirençli lastikler kullanılacak.
– 44kW gücünde elektrikli bir motor kullanılıyor. Azami devir 10 500 d/d’ya kadar çıkabiliyor. Elektrikli motor azami torkunu hemen veriyor ve tork 226 Nm’de sabit kalıyor.
– Kangoo Express Z.E’de kullanılan lityum-iyon bataryanın enerji kapasitesi 22 kW/s.
– Menzili karma kullanımda 160 km.
– Son hızı 130 km/s ile sınırlandırılmış.
– Ağırlığı 1425 kg.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*