SAE’in taahhüdü Daimler’i ikna edemedi

Etkili bir otomotiv mühendisliği derneği olan SAE International’ın yaptığı araştırmanın ön sonuçlarında, otomobil yolcuları için tehlikeli olduğu iddia edilen bir klima soğutma gazının tehlikesiz olduğu söylendi.

SAE’in taahhüdü Daimler’i ikna edemedi

Etkili bir otomotiv mühendisliği derneği olan SAE International’ın yaptığı araştırmanın ön sonuçlarında, otomobil yolcuları için tehlikeli olduğu iddia edilen bir klima soğutma gazının tehlikesiz olduğu söylendi.

HFO-1234yf adıyla bilinen soğutma gazı Daimler AG ile ABD’li büyük şirket Honeywell International Inc. arasında sert bir tartışmaya neden oldu.

Honeywell ile DuPont Co.’nun ürettiği yeni soğutma gazı, Avrupa Birliği’nin yeni iklim yönergeleriyle uyumlu tek soğutma gazı olma özelliğini taşıyor.

Ağustos’taki simüle edilmiş çarpışma testlerinde soğutma gazıyla klima sıkıştırma yağının otomobilinin kaputunun altında karışarak motorun sıcak yüzeyinde tutuşabildiği ve ölümcül bir gaz açığa çıkarabildiği ortaya çıkınca, Daimler bir araştırma yapılmasını talep etmişti.

Daimler’in testinden sonra otomotiv endüstrisi ve Brüksel, yıllar süren çalışmalar ile yeni ürünün tamamen tehlikesiz olduğunu gösteren testlerin, güvenilir olup olmadığını anlamak için çalışmalar yapmaya koyulmuştu.

Yeni soğutma gazının başarılı olması için büyük yatırım yapan Honeywell ve DuPont bir savunma hamlesi başlattılar. Honeywell bir açıklama yayınladı.

13 büyük otomobil üreticilerinin gerçekleştirdiği ve daha önce Otomotiv Mühendisleri Derneği adıyla bilinen SAE International’ın derleyip incelediği testlerin ilk sonuçları Cuma günü açıklandı.

Testleri gerçekleştiren 13 otomobil üreticisinden biri de Daimler’di.

SAE International, ilk sonuçların HFO-1234yf’nin otomobillerde kullanım için uygun olduğuna dair görüşünü değiştirmesi için bir sebep olmadığını gösterdiğini söyledi.

SAE’nin Şubat ayının ortasında tam risk değerlendirmesini açıklaması ve yeni bulguları 2013’ün ikinci çeyreğinin sonuna kadar yayınlaması bekleniyor.

Daimler ikna olmadı

SAE International, “Şu anda yeni araştırmaya katılan otomobil üreticilerinin büyük bölümü, gözden geçirilen yeni bilgilerin herhangi birinin genel risk değerlendirmesinde bir değişikliğe yol açacağına inanmıyor,” dedi.

SEA Daimler dışında hiçbir otomobil üreticisinin yeni soğutma gazının güvenli olmadığına dair endişeler yaratan bir bilgi vermediğini belirtti.

Bu mesele büyük tartışma yarattı, zira AB’nin bir direktif yayınlayarak, şu an kullanılan soğutma gazlarını yüksek seviyede sera gazı emisyonu oluşturdukları gerekçesiyle yasaklaması nedeniyle, bütün otomotiv endüstrisi Ocak’tan itibaren Avrupa Birliği’nde yeni soğutma gazını kullanıma sokmaya hazırlanıyor.

Eğer diğer otomobil üreticileri de, soğutma gazı karışımının bazı motor işletim sıcaklıklarında yanıcı olduğunu tespit ederlerse, düzenleme görevlileri ve kamuoyu, onları AB direktifine uyum sağlamak için yeni, daha pahalı ve teknik bakımdan karmaşık bir çözüm bulmaya zorlayabilir.

Daimler yeni araştırmanın, HFO-1234yf’nin kullanımına karşı görüşünü değiştirmediğini söyledi.

Bir Daimler sözcüsü, “SAE’nin devam eden araştırmasından gelen ilk görüş öncelikli olarak varsayımlara dayanıyor ve testlerimizin tekrar tekrar gösterdiği gerçekleri yansıtmıyor” dedi ve Mercedes-Benz’in soğutma gazını kullanmamakta kararlı olduğunu söyledi.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*