TOFAŞ 800 sözleşmeli işçiyi işten çıkardı

TOFAŞ, 2012 yılında Avrupa'da yaşanan 50 bin otomobillik sipariş düşüşü nedeniyle sözleşmeli 800 işçisi ile sözleşme yenilemedi.

TOFAŞ 800 sözleşmeli işçiyi işten çıkardı

TOFAŞ, 2012 yılında Avrupa’da yaşanan 50 bin otomobillik sipariş düşüşü nedeniyle sözleşmeli 800 işçisi ile sözleşme yenilemedi.

TOFAŞ, otomobil fabrikasında çalışan 800 işçiyle yeni yılda sözleşme yenilemeyerek yollarını ayırdı.

Türk Metal İş Sendikası Bursa 3’nolu Şube Başkanı Zafer Öztürk, Avrupa’daki 2011 yılında sipariş yükselmesi olduğunu ve bu dönemde işçi alımı olduğunu dile getirdi.

Bu dönemde siparişlerin karşılanması için bu işçilerin istihdam edildiğini kaydeden Öztürk, Avrupa’daki sipariş azalmaları dolayısıyla işçi çıkartmaya gitti.

Öztürk, “2012 yılında siparişler düştü. Yaklaşık 50 bin araç sipariş düşüklüğü oldu. O yüzden 2013 yılında ikili vardiyaya dönme kararı alındı. Önceden 3’lü vardiyaydı. Sözleşmeli ve askerlik yapmayan elemanların sözleşmeleri yenilenmedi. Kadrolu elemanın işten çıkartılması söz konusu değil. Söz konusu işçilerin sözleşmesi bitmesinden sonra çıkışı yapıldı.” dedi.

Ağırlıklı olarak İspanya, İtalya ve Yunanistan ülkelerinden siparişlerin azaldığını kaydeden Öztürk, ‘Avrupa’daki daralma dolayısıyla böyle bir karar alındı. Fabrika, 7 Ocak itibariyle ikili vardiyaya dönecek’ şeklinde konuştu.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*