Toyota 2013 yılında satış rekoru bekliyor

Bu yıl yeniden dünyanın en büyük otomobil üreticisi olmaya hazırlanan Toyota'nın, yurtdışı pazarlarındaki talep sayesinde araç satışlarını 2013 yılında yüzde 2 artırarak rekor kırabileceği belirtiliyor.

Toyota 2013 yılında satış rekoru bekliyor

Bu yıl yeniden dünyanın en büyük otomobil üreticisi olmaya hazırlanan Toyota’nın, yurtdışı pazarlarındaki talep sayesinde araç satışlarını 2013 yılında yüzde 2 artırarak rekor kırabileceği belirtiliyor.

Şirket yaptığı açıklamada 2013’te Gino Motors ve Daihatsu Motors’un satışlarını da içeren dünya çapındaki satışların, 9,91 milyon adede yükselebileceğini söyledi.

Meşhur Corolla modelini üreten şirket bu yıl satışların yüzde 22 artarak 9,7 milyon adetle rekor kıracağını tahmin ediyor. Bu en azından 2000’den bu yana en büyük artış.

“Japonya’daki düşüş ABD satışlarıyla dengelenecek”

Toyota gelecek yıl tutumlu otomobil müşterilerine verilen devlet sübvansiyonunun Eylül’de sona erdiği Japonya’daki, tahmini yüzde 15 düşüşün, ABD satışlarındaki artışla dengeleneceğini umuyor.

Otomobil üreticisinin 2013 tahmini, 2007’de 9,37 milyon adet olarak gerçekleşen önceki en yüksek değeri geride bırakıyor.

IHS Automotive’in Tokyo’daki analisti Yoshiaki Kawano, “Eylül’de sübvansiyonlar sona erdikten sonra, Japonya’daki otomobil satışları olağanüstü düzeyde düşmedi, yani Toyota’nın gelecek yıl yurtiçi teslimatların yüzde 15 azalacağına dair tahmini beklenenin üstünde kalıyor. ABD gelecek yıl da satış liderliğini sürdürecek, ama Japon otomobil üreticilerinin pazardan daha fazla büyüdüğü bu yılın aksine, gelecek yıl büyüme seviyeleri endüstrinin geneliyle aynı olacak.” dedi.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*