Toyota ‘en büyük’ unvanını geri alıyor

2012 yılının son haftalarına girdiğimiz şu günlerde Toyota’nın, dünyanın en büyük otomobil üreticisi unvanını daha önce kaptırdığı General Motors’dan geri alması bekleniyor.

Toyota ‘en büyük’ unvanını geri alıyor

2012 yılının son haftalarına girdiğimiz şu günlerde Toyota’nın, dünyanın en büyük otomobil üreticisi unvanını daha önce kaptırdığı General Motors’dan geri alması bekleniyor.

Volkswagen ile General Motors ise dünyanın en büyük ikinci otomobil üreticisi olmak için kıyasıya bir yarış içindeler.

Dünyanın en büyük otomobil üreticileri aralarından rekabet ederken otomotiv endüstrisi genel olarak rekor bir yılı geride bıraktı.

Otomobil ve pikap satışları ilk kez 80 milyonu geçecek

LMC Automotive’in tahminlerine göre 2012’de dünya çapında otomobil ve pikap satışları ilk defa 80 milyonu aşacak ve ABD ve Japonya’da iyi giden satışlar Avrupa’daki krizi dengeleyecek. Toyota, Japonya’daki 2011 tsunamisinin etkisini üzerinden atarak birincilik unvanını GM’den geri alırken Volkswagen ile GM arasındaki ikincilik mücadelesinin galibi hâlâ belli değil. İki şirketin satışları arasında yüzde 1’den az fark var.

ABD hafif araç pazarındaki artışın etkisi fazla

Analistlere göre, üç şirket de ABD hafif araç pazarındaki iyi gidişatın faydasını gördüler. ABD hafif araç pazarı 2009’daki çöküş ve endüstri kurtarma paketinin ardından üst üste üçüncü yıl kâr edecek. ABD satışlarının gelecek yıl da artması bekleniyor. Bu gerçekleşirse 2. Dünya Savaşı’ndan bu yana en uzun süreli kesintisiz artış olacak.

IHS Automotive’in endüstri analisti Rebecca Lindland, “ABD çok büyük olduğu için burada çift haneli bir büyüme olması dünyanın genelinin büyümesini sağlıyor,” dedi. “Kârlar diğer bölgelerdeki olumsuz gelişmeyi gizliyor, zira diğer ülkelerin birçoğunun ekonomik durumu hiç parlak değil.”

Endüstri 2013’te daha çekişmeli bir rekabete sahne olacak; LMC Volkwagen’in gelecek yıl üretim kapasitesini 600.000 adet, yani GM ile Toyota’nın toplamı kadar arttıracağını ve Çin pazarındaki iyileşmenin de Alman otomobil üreticisinin şansını yükselteceğini öngörüyor. Volkswagen 2018 itibariyle dünya çapında satış lideri olacağını söyledi.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*