Toyota RAV4 Türkiye’de üretilebilir

Toyota yetkilileri tarafından yapılan 'RAV4'ü Avrupa'da üretebiliriz' açıklaması, Toyota’nın SUV sınıfındaki RAV4 modelinin Toyota Adapazarı tesislerinde üretilebileceği söylentilerine neden oldu.

Toyota RAV4 Türkiye’de üretilebilir

Toyota yetkilileri tarafından yapılan ‘RAV4’ü Avrupa’da üretebiliriz’ açıklaması, Toyota’nın SUV sınıfındaki RAV4 modelinin Toyota Adapazarı tesislerinde üretilebileceği söylentilerine neden oldu.

Toyota Adapazarı tesislerinde üretilecek üçüncü modelin SUV sınıfındaki RAV4 olacağı öne sürüldü. Toyota yetkililerinin ‘RAV4’ü Avrupa’da üretebiliriz’ açıklaması pusulayı Türkiye’ye çevirdi

Adapazarı tesislerinde Corolla sedan modelinin seri üretimine hazırlanan Toyota Türkiye’nin, Verso ve Corolla dışında üreteceği üçüncü modelin RAV4 olduğu öne sürüldü. Toyota Avrupa Ürün İletişim Müdürü Robert Tickner’in, SUV pazarının büyümesi halinde RAV4’ün Avrupa’da üretilebileceği açıklaması Türkiye’ye gelecek üçüncü modelin RAV4 olacağı tahminlerini artırdı.

En güçlü aday Türkiye

Bugün RAV4, Amerika pazarı için Kanada’da üretiliyor. Japonya’da iki fabrika iç pazarın yanı sıra Avrupa pazarı için de üretim yapıyor Ayrıca Çin’de de iç pazar için bir üretim tesisi bulunuyor. Toyota’nın Avrupa’da İngiltere, Fransa ve Türkiye’de tesisleri bulunuyor. Ancak, RAV4 üretimi için en güçlü adayın teşviklerinden sonra Türkiye olduğu söyleniyor.

Avrupa SUV pazarı 2008-2012 yılları arasında yüzde 18 büyüdü. Tahminler SUV pazarının Avrupa’da büyüme potansiyeli olduğunu gösteriyor. Toyota 2013’te yüzde 9 artışla 100 bin adet yeni RAV4 satışı hedefliyor. RAV4, ilk kez 1994’te satışa sunuldu. Bugüne kadar Avrupa’da 1.2 milyon, tüm dünyada ise toplam 4.5 milyon adet satıldı.

Üçüncü modelle kapasite 300 bine çıkacak

Toyota Türkiye CEO’su Orhan Özer, daha önce Verso ve Corolla dışında üçüncü bir modeli Adapazarı’nda üretmeyi istediklerini söylemişti. Üçüncü modelin küresel bir proje olduğunu ifade eden Özer, üçüncü modelle birlikte kapasitenin 300 bin adede çıkacağını anlatmıştı. Özer ve Toyota yetkililerinin açıklamaları,

Boyu uzadı, genişliği arttı

RAV4 89 bin 900 TL’den başlayan fiyatlar ile satışa sunuldu. RAV4’ün uzunluğu bir önceki nesile göre 205 mm artarak 4570 mm’ye ulaştı. Genişliği 30 mm ve dingil mesafesi 100 mm arttığı halde RAV4, 10.6 metrelik dönüş çapı ile sınıf lideri manevra kabiliyeti sunuyor. Türkiye’de yıl sonuna kadar 500 adet RAV4 satışı hedefleniyor.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*