Toyota yeniden en büyük otomobil firması

Japon otomotiv devi üreticisi Toyota, 2011 yılında ABD'li General Motors’a kaptırdığı dünyanın en büyük otomobil firması unvanını 2012 yılındaki performansı ile geri aldı.

Toyota yeniden en büyük otomobil firması

Japon otomotiv devi üreticisi Toyota, 2011 yılında ABD’li General Motors’a kaptırdığı dünyanın en büyük otomobil firması unvanını 2012 yılındaki performansı ile geri aldı.

Japonya’nın önde gelen otomobil üreticisi Toyota, 2012 yılı satış rakamlarına göre ABD’nin General Motors şirketini geride bıraktı.

Toyota, 9.7 milyon araç satarken GM 9.29 milyon satabildi. Bu rakamlarla Toyota, 2011’de kaybettiği dünyanın en büyük otomobil firması unvanını bu yıl geri aldı.

İki şirketin de yüksek bir satış grafiği yakaladığı ancak Toyota’nın Camry gibi popüler modelleriyle öne çıktığı yorumları yapıldı.

İki şirket, yarışta kimin birinci olacağına yönelik haberlere ilgi göstermemesine karşın unvanın şirket çalışanları için iyi bir moral olduğuna işaret edildi.

Toyota ve GM’nin ardından 9.1 milyon adetlik satışla Volkswagen bulunuyor. General Motors, unvanını 2008’de Japon devine kaptırmıştı.

Toyota’nın 2011 yılında Japonya’daki tsunami ve deprem sebebiyle üretimde ciddi sıkıntılar yaşamasıyla ABD’li dev liderliğe tekrar dönmüştü.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*