Türkiye’ye iki adet Ferrari F150 Enzo

İtalyan lüks otomobil üreticisi Ferrari, sınırlı sayıda üreteceği F150 kod isimli süper otomobili Enzo için Türkiye'ye iki kontenjan ayırdı.

Türkiye’ye iki adet Ferrari F150 Enzo

İtalyan lüks otomobil üreticisi Ferrari, sınırlı sayıda üreteceği F150 kod isimli süper otomobili Enzo için Türkiye’ye iki kontenjan ayırdı.

Türkiye’nin iki katı büyüklüğünde otomotiv pazarı olan Rusya’ya bir adet F150 kontenjanın ayrılması dikkate alındığında Türkiye’ye ayrılan iki adet F150 kontenjanı, firmanın Türkiye pazarına verdiği önemin bir göstergesi.

Ferrari ortalama 10 yılda bir sınırlı sayıda üretilen özel otomobiller geliştirerek özel müşterilerine sunuyor. Ferrari tarihinde büyük öneme sahip olan GTO, F40, F50, Enzo modellerine son olarak bu yıl lansmanı yapılacak F150 eklenecek.

Sınırlı sayıda üretilecek olan F150 modeline dünyada sadece Ferrari tutkunu 500 özel müşteri sahip olabilecek. Bu otomobile sahip olmak için “gerçek Ferrari tutkunu” olmak gerekiyor. Ferrari merkezi tarafından markanın sadık müşterileri seçiliyor. Fermas Satış ve Pazarlama Müdürü Ferhat Albayrak, Türkiye’den iki özel Ferrari müşterisinin F150’yi satın almak üzere davet edildiğini söyledi.

Ferrari F150 Enzo’nun fiyatı 2.7 milyon euro

Ferrari dünyasında Türkiye açısından bir ilk yaşandığını anlatan Albayrak, “Özel üretim F150 modelinden Türkiye’de iki adet satılmış olacak. Rusya gibi Türkiye’nin 2 katı büyüklükte olan bir pazarda sadece 1 kişinin F150 almak için davet edilmesi, Türkiye’deki müşteri kitlesini ortaya koyuyor” dedi. F150’nin Avrupa’daki fiyatının yaklaşık 1 milyon euro, Türkiye’de vergilerle birlikte 2.7 milyon euro (6.3 milyon lira) olması bekleniyor.

İlk hibrid Ferrari

F150 modeli Ferrari tarafından üretilen en ileri teknolojili otomobil olacak. F150’de çift debriyajlı otomatik şanzımanla kombine edilen 740 beygir gücünde 6.3 litrelik V12 motor görev yapacak. Ferrari’de bir ilk olarak hibrid sistemin kullanıldığı F150’de ‘HYKERS’ adlı elektrikli bir motor yer alıyor. 40 kilogramlık elektrik motor, 100 beygirlik güçle otomobilin performansına katkıda bulunuyor.

Maserati satışları üçe katlanacak

FerMas, 2012’yi 18 adet Maserati ve 21 adet Ferrari satışıyla kapattı. Maserati’de GranTourismo için tüm zamanların en iyi yıl oldu. 2012’de 17 adet GT satıldı. Maserati, yeni modeli Ghibli ile satışını üçe katlayıp 50 adetlik rakama ulaşmayı hedefliyor.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*