Üçüncü nesil Octavia Mart’ta Türkiye’de

Skoda’nın en çok satan modelleri arasında yer alan Octavia modelinin üçüncü neslinin Türkiye'de mart ayında satışa sunulacağı açıklandı.

Üçüncü nesil Octavia Mart’ta Türkiye’de

Skoda’nın en çok satan modelleri arasında yer alan Octavia modelinin üçüncü neslinin Türkiye’de mart ayında satışa sunulacağı açıklandı.

Geçen yılki satışlarıyla Türkiye’yi, Skoda’nın en fazla satış yaptığı ilk 15 ülke arasına sokan Yüce Auto, yeni Octavia ve Rapid sayesinde 2013’te de yüzde 30 büyümeyi hedefliyor.

Skoda’nın Volkswagen Grubu’yla birleşmesi sonrasında geliştirdiği ilk model olan ve markanın tüm dünyada en çok satılan modeli haline gelen Octavia, üçüncü nesliyle nisan ayı başında Türkiye’de piyasaya çıkacak. Türkiye’de geçen yıl 10 bin adedin üzerinde Skoda satarak “10 binler kulübü”ne giren Yüce Auto, 2013’te de yeni Octavia ve Rapid’in yardımıyla yüzde 30 büyüme hedefliyor.

Yüce Auto Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Koordinatörü Emir Berduk Marşan, 2012 yılında Türkiye’deki Skoda satışlarında bir önceki yıla göre yüzde 33 artış yakaladıklarını hatırlatarak, “Bu sayede Yüce Auto olarak, Skoda’nın faaliyet gösterdiği 100 ülke arasında ilk 10 bin adet ve üzerinde satan ilk 15’e girmeyi başardık. Bu yıl da hedefimiz 13 bin-13 bin 500 adet seviyelerine ulaşarak yine yüzde 30 büyümek” dedi.

Yeni Octavia’nın, bugüne kadar olduğu gibi 2013’te de büyüme hedeflerine yardımcı olacağını belirten Marşan, “Geçen yıl satışlarımızın yüzde 30’unu Octavia oluşturdu. Bu yıl da benzer bir katkı bekliyoruz. Ayrıca bu hedefimizde, yeni Rapid de etkin rol oynayacak” diye konuştu. “10 binler kulübü” olarak nitelenen ülkeler arasına girerek Skoda dünyasında önemli konuma geldiklerini vurgulayan Marşan, “Bu sayede fabrikanın Türkiye’ye bakışı değişti. Autoshow Fuarı’na Skoda CEO’sunun katılması, bunun en belirgin kanıtı” ifadesini kullandı.

Bayilerin yüzü değişecek

Bu yıl 3 bin adede yakın yeni Octavia, 2 bin 400 adet civarında da Rapid satmayı öngördüklerini belirten Marşan, “Yeni Octavia nisan başında Türkiye’de olacak. Rapid’i de yakın bir zamanda getireceğiz. Bu iki modelle filo pazarında da etkin olmak istiyoruz. Bu yüzden ilk kez Octavia’da filo kiralama şirketlerine yönelik de tanıtım yapacağız” dedi.

Satışların artmasıyla birlikte bayilik taleplerinin de arttığını, bu yıl iki yeni bayinin daha eklenerek sayının 34’e çıkacağını anlatan Marşan, 2013’te yeni logoyla birlikte bayi konseptinin de değişeceğini, ilk etapta 10 bayinin yeni yüzüyle hizmet vermeye başlayacağını sözlerine ekledi.

Üç motor seçeneğİ

Yeni Octavia, ilk etapta 1.4 TSI (140 HP) benzinli ve 1.6 lt TDI (105 HP) dizel motorlarla getirilecek. 1.2 lt (105 HP) ise planlar arasında. DSG otomatik şanzıman seçeneği, öncelikle 1.6 lt dizel motorda olacak, ardından 1.4 lt benzinli versiyonda da sunulacak. Aracın fiyatıysa şimdilik belli değil.

Genlerini korudu daha iyisini yaptı

Skoda’nın tamamen yeniden geliştirdiği yeni Octavia, üçüncü nesliyle yollara çıkmak için gün sayıyor. Markanın ve modelin genlerine sadık kalan mühendislik ekibi, bununla birlikte yeni Octavia’yı daha ileri taşımayı başarmış. Nitekim yeni nesil Octavia’nın satış hedefi yılda 400 bin adet. “Markanın Kalbi” diye nitelendirilen yeni Octavia, motor bölümünün kısaltılması, dingil mesafesinin de uzatılmasıyla eskisine göre genişlemiş. Yandan tasarımı bir coupe gibi görünen yeni Octavia’nın arka kapısındaysa ona özel bir çizgi dikkat çekiyor. Yeni Octavia, önceki nesline göre 90 mm daha uzun ve 45 mm geniş. Dingil mesafesindeki artış, iç mekanda ferahlık yaratırken, arka koltuklardaki diz mesafesi de artmış. Bagaj hacmi de 590 lt. Arka camla birlikte açılan arka bagaj kapağı, yeni Octavia’da da korunmuş.

Daha fazla konfor vaat ediyor

Yeni Octavia’da daha konforlu bir iç mekan yaratılırken, işlevsel çözümler de sunulmuş. Bagajda eşyaların savrulmasını önleyen fileler, çift taraflı zemin kaplaması, benzin deposu kapağına gizlenmiş buz kırıcı, kapı panelinin içinde çöp kutusu gibi ayrıntılar standart veya isteğe bağlı işlevsel detaylardan bazıları. Araçta yeni güvenlik donanımları da var. Bir Skoda’da ilk kez kullanılan “Adaptif Sürüş Yardımcısı”, öndeki otomobille önceden belirlenen mesafeyi koruyor. Gerektiğinde uzun ve kısa farları otomatik ayarlan “Akıllı Aydınlatma Asistanı”, otomatik park edilmesini sağlayan “Otomatik Park Yardımcısı”, trafik işaretlerini algılama sistemi, acil frenleme fonksiyonlu “Sürüş Yardımcısı”, “Şerit Takip Asistanı” standart veya isteğe bağlı diğer güvenlik donanımlarından.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*