Volvo 2013’te satışlarda artış beklemiyor

2011 yılında 450.000 adetlik otomobil satışla yakaladığı performansı 2012'de sürdüremeyen Volvo’nun İcra Kurulu Başkanı Hakan Samuelsson, şirketin 2013 yılı satışlarının aynı kalmasını beklediğini söyledi.

Volvo 2013’te satışlarda artış beklemiyor

2011 yılında 450.000 adetlik otomobil satışla yakaladığı performansı 2012’de sürdüremeyen Volvo’nun İcra Kurulu Başkanı Hakan Samuelsson, şirketin 2013 yılı satışlarının aynı kalmasını beklediğini söyledi.

Samuelsson İsveç gazetesi Dagens Industri’ye verdiği bir röportajda sorulan, şirketin 400.000 ila 410.000 adet otomobil, yani geçen yıl ile aynı ya da biraz daha az satışa göre mi bütçe hazırladığına yönelik bir soruya, “Evet, yaklaşık o miktarda satış yapmayı bekliyoruz,” diye cevap verdi.

Samuelsson röportajda, “Bunu pazarın en düşük seviyesi olarak görüyoruz,” dedi.

Ford Motor Co’nun Çinli Zheijang Geely Holding Group’a sattığı Volvo, geçen yıl 450.000 adet otomobil sattı ve 2020’de 800.000 adet satış yapmak gibi iddialı bir hedefe sahip, ama bu yıl düşük talep satışlara ağır bir darbe vurdu.

Volvo Avrupa pazarındaki çok düşük talep ve Çin’de Volvo’ların az satması nedeniyle batı İsveç’te ve Belçika’nın Ghent kentinde bulunan ana üretim tesislerinde üretimi ve işçi sayısını azalttı.

Bu yıl Stefan Jacoby’nin yerine icra kurulu başkanı olan Samuelsson, beyaz yakalı işçilerin maliyetini aşağı çekmek için bazı önlemler alınmasının gündemde olduğunu, ama üretim personelinde başka işten çıkarma olmayacağını söyledi.

Samuelsson, “Şu anda İsveç ve Belçika’daki hemen hemen bütün geçici çalışanların işine son verdik, sadece birkaç kişi kaldı” diye konuştu.

Samuelsson şirketin bir dizi tasarruf önlemi alacağını, bu sayede düşük Pazar talebine uyum sağlayacağını ve başa baş noktasına ulaşacağını söyledi.

Bu ayın önceki günlerinde Samuelsson bu işletim seviyesiyle 2012’de başa baş seviyesine erişilmesinin zor olacağını söylemişti.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*