Volvo’dan Geely’ye teknoloji desteği

2010 yılında Çinli otomobil üreticisi Geely tarafından satın alınan Volvo Cars, teknolojilerinden yararlanması için Geely ile teknoloji aktarımı anlaşması yaptı.

Volvo’dan Geely’ye teknoloji desteği

2010 yılında Çinli otomobil üreticisi Geely tarafından satın alınan Volvo Cars, teknolojilerinden yararlanması için Geely ile teknoloji aktarımı anlaşması yaptı.

Zhejiang Geely Holding Group, Geely’nin 2010’da satın aldığı Volvo Cars ile bir dizi teknoloji aktarımı anlaşması imzaladı.

Anlaşma Çinli otomobil üreticisinin Volvo’nun gelecek iki yıl içinde aşamalı olarak kullanmayı bırakmayı planladığı bazı teknolojilerden yararlanmasına izin veriyor.

Üç farklı teknolojik işbirliği anlaşması

Geely, Volvo ile üç “teknolojik işbirliği anlaşması.” imzaladığını, bunlarla orta boyutlu araç platformuna veya altında yatan teknolojiye, iç hava kalitesi ve güvenlik teknolojisine erişim hakkı kazandığını söyledi. Şirket ayrıntılara girmedi.

Anlaşmalardan önce, Mart’ta iki şirket, Geely’nin İsveçli kolunun birkaç yıl içinde devre dışı bırakmayı planladığı teknolojilerden yararlanmasının yollarını görüşmeyi kabul ettiklerini açıklamışlardı.

Zhejiang Geely Holding Group, Hong Kong merkezli Geely Automobile Holdings Ltd.’nin ana şirketi.

Anlaşmalar, maliyetlerin azaltılmasına yardımcı olacak

Anlaşmalar, Geely’nin araç mühendisliği kabiliyetlerine olumlu etki sağlayabilir ve iki şirketin maliyetleri kısmasına yardımcı olabilir, fakat aynı zamanda kafalarda, gelecekte Volvo’nun marka değerine etkisine dair soru işaretleri de yaratıyor.

Geely yaptığı basın açıklamasında teknoloji paylaşımının “sinerjilerine.” işaret etti.

Şirket, “Volvo Car bir dizi teknolojide önder olma avantajına sahip… Bu teknolojiler ve deneyimler Zhejiang Geely Holding Group’un yurtdışı pazarına girişi ve ürün kalitesini iyileştirmesi açısından değerli.” dedi.

Geely, “Buna karşılık Zhejiang Geely Holding Group’un yerel pazardaki deneyimi ve maliyet kontrolü deneyimi de, Volvo Car’ın Çin pazarına girmesi ve rekabetçiliğini arttırması için yararlı olabilir.” diye ekledi.

Geely markalı üst seviye bir araç geliştirilebilir

Geely, Volvo’nun teknolojilerini tam olarak nasıl kullanmayı planladığını belirtmedi. Fakat Geely’nin kurucusu ve başkanı ve şu anki Volvo başkanı Li Shufu, daha önce Geely’nin kısmen Volvo biriminin teknolojilerini kullanarak “üst seviye.” bir Geely markalı araç geliştirmeyi planladığını söylemişti.

Shufu Nisan’da verdiği bir röportajda, bir işbirliği sahasının Volvo’nun araç içi hava filtreleme ve kontrol teknolojisini kullanmak olabileceğine değinmişti.

Li Shufu şöyle demişti: “Çin’de ciddi bir hava kirliliği var, bu yüzden Geely otomobillerinin araç içi hava kalitesini iyileştirmek ve ormanda soluduğunuz havaya benzetmek için o teknolojiyi Geely’ye aktarmak istiyoruz.”

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*