VW’den daha güvenli ve teknolojik Polo

Volkswagen, Haziran 2009’da yeni yüzü ile satışa sunacağı Polo modelinin ayrıntıları ortaya çıktı; daha güvenli ve teknolojik Polo.

VW’den daha güvenli ve teknolojik Polo

Volkswagen, Haziran 2009’da yeni yüzü ile satışa sunacağı Polo modelinin ayrıntıları ortaya çıktı; daha güvenli ve teknolojik Polo.

Hiç tartışmasız, sınıfının en olgun araçlarından biri Volkswagen Polo ve “pahalı” bir imaja sahip. Rahatlık, kalite ve güvenlik konularında, yeni Polo’da hatırı sayılır bir ilerleme var. Örneğin yeni Polo, artık iyi puan alması daha da zorlaştırılan, daha sıkı ve daha kapsamlı EuroNCAP çarpışma testlerinde 5 yıldız aldı. Bu başarının arkasındaki gerçek, Volkswagen Polo’nun kaportasının daha yüksek yapısal esnemezliği. Yalnızca ayak boşluğu alanında, kafadan bir çarpışmada, kaportanın deformasyonu % 50, yandan gelen bir darbe için aynı değer % 20 azaltılmış.

Volkswagen Polo, şimdi standart olarak Yokuş Kalkış Kontrolü içeren ESP (elektronik stabilite programı) ile donatılıyor ve son derece etkili bir hava yastığı paketi barındırıyor. Paket baş-göğüs hava yastıkları (ön koltukların arkalıklarına gömülmüş), kemer gericileri ve kemer kuvvet kısıtlayıcıları, ayrıca emniyet kemeri uyarı göstergesi ve boyun travması riskine karşı harekete geçen koltuk başlıkları (her iki ön koltuk) ve Isofix çocuk koltuğu koruyucusu içeriyor.

Otomobil her bakımdan, büyük ölçüde iyileştirilmiş olmasına rağmen Volkswagen Polo’nun gövde ağırlığı % 7.5 azalmış. Otomobile yeni TDI ve TSI motorların koyulması, ayrıca 7 vitesli çift debriyajlı vites kutusunun kullanılması, yakıt tüketiminin ve emisyonların azalmasını sağlamış. 1.2 TSI bu bakımdan mükemmel bir örnek. Bu turbo beslemeli, dört silindirli, doğrudan enjeksiyonlu benzinli motor 105 bg üretiyor, fakat 100 kilometrede yalnızca 5.5 litre yakıt tüketiyor (129 gr/km CO2 emisyonu); bu önceki neslin eşdeğer modeline göre yüzde 19’luk bir düşüş demek!

Yeni Polo’da yedi farklı motor seçeneği olacak

Yeni Volkswagen Polo’da ilk sene için dört benzinli, üç de dizel olmak üzere toplam yedi farklı motor sunulacak. Bunların güç aralığı 60 bg’den 105 bg’ye kadar değişecek.

Yeni TDI motorlarındaki potansiyel, 90 bg üreten Volkswagen Polo 1.6 TDI’de açıkça görülebiliyor. “BlueMotion paketi” ile bir araya getirildiğinde aracın 100 kilometrede 3.8 litrelik ortalama yakıt tüketimi ve 96 gr/km’lik CO2 emisyonu onu dünyanın yakıt bakımından en verimli ve en düşük emisyonlu beş kişilik dizeli yapıyor. “BlueMotion paketi” Volkswagen Polo için geliştirilmiş üç donanım serisinin herhangi biriyle biraraya getirilebiliyor. Burada temel versiyon “Trendline”, orta düzey “Comfortline” ve en üst düzey “Highline”dan biri seçilebiliyor.

Beş kapılı Volkswagen Polo’nun üretiminin Mart 2009 sonunda başlaması planlanıyor. Haziran’ın son haftasında, Almanya’da, önceki modeli bir milyon adet satan aracın, görsel ve teknik olarak gelişmiş yeni halinin lansmanı gerçekleşecek. İddialı bir lojistik plan sayesinde Volkswagen, yeni Polo’yu yalnızca iki hafta sonra Avrupa’nın dört bir yanında satmaya başlayacak.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*