Yılın süper otomobili Ferrari Berlinetta

Ferrari tarihinde gelmiş geçmiş en güçlü ve en hızlı modeli unvanına sahip olmasıyla ayrı bir yeri olan F12berlinetta "Yılın Süper Otomobili" seçildi.

Yılın süper otomobili Ferrari Berlinetta

Ferrari tarihinde gelmiş geçmiş en güçlü ve en hızlı modeli unvanına sahip olmasıyla ayrı bir yeri olan F12berlinetta “Yılın Süper Otomobili” seçildi.

F12berlinetta, 740 HP gücündeki 6.3 litrelik ödüllü motoruyla azami 340 km/s hıza ulaşabiliyor.

BBC Top Gear Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Charlie Turner, “Yılın Süper Otomobili” seçilen F12berlinetta’nın olağanüstü bir otomobil olduğunu belirterek, şu değerlendirmeyi yaptı:

“Ferrari F12 nasıl bir otomobil? Krallara layık ancak göz korkutmuyor. Çok hızlı, ancak korkutucu değil. Çok zeki ancak asla soğuk davranmıyor. Bana patronluk taslamadan benden daha iyi. Nefes kesici bir güzelliğe sahip olduğunu da söylemiş miydim?”

Tofaş çatısı altında yer alan FerMas tarafından 2012 İstanbul Autoshow Fuarı’ndaki lansmanın ardından 660 bin Euro’dan başlayan anahtar teslim satış fiyatıyla Türkiye’de satışa sunulan F12berlinetta, Ferrari’nin F1 yarışlarındaki tecrübesini de yansıtıyor.

Ferrari F12berlinetta, 740 HP güç ve 690 Nm tork üreten V12 motoru ve 1525 kg’lik ağırlığı sayesinde ulaştığı 340 km/s’nin üzerindeki son hız değeriyle dikkat çekiyor. 0-100 km/s hızlanmasını sadece 3.1 saniyede, 0-200 km/s hızlanmasını ise 8.5 saniyede tamamlayan Ferrari F12berlinetta, artık tüm Ferrariler için geleneksel olan kontrol sistemleri (E-Diff, ESP Premium, F1 Trac, yüksek performans ABS) yanı sıra F1 tipi şanzımanı ve son nesil karbon seramik frenleriyle de dikkat çekiyor.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*